Prognóza ceny ropy WTI na rok 2021: Skončí trend zvyšování na 50 $?

Velký svícen doji naznačoval býčí obrat v dubnu

Ropa prošla v roce 2020 mimořádnou jízdou, která se v prvním čtvrtletí stala medvědí, kvůli koronaviru, přičemž americká ropa WTI se v dubnu zhroutila na -40 USD, a to z řady důvodů, které vysvětlíme v tomto článku. Snížení produkce OPEC + v prosinci 2019 o 7,7 milionu barelů situaci kupců ropy nepomohlo. V naší předchozí analýze v září jsme nechali ropu v konsolidaci kolem 40 $, po působivém obratu od dubna do září. Býčí trend v ropě se v listopadu obnovil navzdory novým omezením koronavirů v Evropě a Severní Americe. Ropa zůstává na konci prosince 2020 poměrně vzestupná. K tomu dochází v době, kdy ekonomiky v Evropě a dalších zemích, jako je Kanada a Austrálie, opět míří dolů, což ukazuje na další zisky v roce 2021, pokud se situace koronavirů normalizuje a West se vrátí do normálu.   

Aktuální WTI Cena: $

Nedávné změny v ceně ropy WTI

Doba Změnit ($) Změna %
6 měsíců +3.47 +7,7%
1 rok 10.27 27,1%
3 roky -13,46 -21,8%
5 let +10.56 +27,8%
Od 200 +20,95 +74,8%

 

OPEC dosáhl na konci roku 2019 jednoho z největších škrtů, což potěšilo saúdského ministra energetiky, prince Abdulazize bin Salmána Al Sauda, ​​jako by předpovídali, co má přijít v roce 2020. Minulý rok byl docela zásadní pro fundamenty po celém světě, zejména v prvních dvou čtvrtletích kvůli koronaviru, ale olej se po havárii zotavil. Poptávka vzrostla, protože globální ekonomika v létě prošla recesí. Zatímco západ prochází dalším obdobím zvýšených opatření COVID-19, čínská ekonomika stále roste velkou rychlostí, což udržuje vysokou poptávku po ropě.

Rostoucí poptávka zvýšila tlak na OPEC +, aby zahájil obrat v loňském roce oznámeném snížení produkce, které se pomalu zvedá. Toto však zůstává bojem mezi dopadem koronaviru a vůlí vrátit se do normálu, jako je tomu u většiny komodit. Soudě podle neutuchající vzestupné dynamiky od dubna však upřednostňujeme vzestup na chvíli déle, zvláště když svět příští rok opouští koronaviry.

Ropa – shrnutí předpovědi

Předpověď amerického oleje: H1 2021 Předpověď amerického oleje: 1 rok Předpověď amerického oleje: 3 roky
Cena: $ 55 – $ 60

Cena ovladače: 

Konec COVID-19 ?, Čínská ekonomická expanze, Méně holubičí centrální banky

Cena: $ 60 – $ 65

Cena ovladače: 

Oživení po COVID-19, vyšší inflace, americká politika, americký dolar

Cena: $ 40 – $ 50

Cena ovladače:

Mezinárodní politika, globální ekonomika, přijetí čisté energie

   

Živý graf ropy WTI

 

 

Predikce cen ropy WTI na příštích 5 let

Koronavirus byl hlavním prvkem cenového působení ropy v roce 2020, zejména v prvních dvou čtvrtletích. Globální ekonomika a sentiment na trhu, který byl tažen pandemií COVID-19, zejména ve druhém čtvrtletí, poslal 20. dubna poprvé v historii kontrakty WTI na surové futures pod 0 $. Koronavirus je stále kolem, ale sentiment se zlepšil u ropy. Americký dolar byl dalším přispěvatelem k nárůstu ropy v roce 2020, i když pokles USD mohl pokračovat, a v roce 2021 se můžeme dočkat zvratu. Poptávka po ropě je však v Číně vysoká, což prognózu změnilo pro ropu pozitivní pro rok 2021. S alternativními biopalivy a přechodem k elektromobilům a čisté energii se však dlouhodobá fundamentální analýza pro ropu nezdá tak jasná.

Chystá se OPEC přesvědčit, aby dále zvýšili produkci, producenty, kteří nejsou OPEC?

Kvůli poklesu cen ropy v roce 2019 přinesl kartel OPEC + 23 zemí produkujících ropu v čele se Saúdskou Arábií na straně OPEC a Ruskem pro země mimo OPEC snížení produkce ropy o 9,6 milionu barelů denně. Jelikož však příjmy z ropy jsou hlavním zdrojem příjmů pro většinu z těchto zemí a protože ropa se po pádu v dubnu 2020 obrátila výše, rozhodli se od začátku srpna zmírnit snížení produkce na 7,7 milionu barelů, což přidalo téměř 2 miliony barelů na denní produkční kvóty. To nemělo velký dopad na ceny ropy, což bylo pozitivním znamením, protože se očekává, že při zvýšení produkce cena ropy poklesne.

Vzhledem k tomu, že trh vzal toto zvýšení produkce celkem dobře a ceny se nadále zvyšovaly nad srpnovými maximy, členové OPEC + se usilují o uvolnění kvót uložených dohodou. V prosinci 2020 se OPEC + těsně vyhnul neúspěchu svých schůzek, které trvaly několik dní, protože došlo k četným neshodám ohledně toho, jak budou v příštím roce jednat partneři mimo OPEC pod vedením Ruska a OPEC, vzhledem k tomu, že koronavirus stále snižuje poptávku po benzínové palivo téměř všude na světě, kromě Číny. Řada členů aliance, která není členem OPEC, včetně Ruska, chtěla od ledna opět zvýšit kvóty na těžbu ropy, ale Saúdská Arábie měla v úmyslu zachovat současný stav. 

Nakonec se rozhodli zvýšit produkční kvóty celkem o 500 milionů, jak oznámil Mohammad Sanusi Barkindo, což je daleko od 2 milionů barelů denně, kterých mělo Rusko v úmyslu dosáhnout. To by snížilo škrty na 7,7 milionu barelů denně. Ještě to však neskončilo, protože se očekává, že Rusko bude vyžadovat další zvýšení produkce o 500 milionů. Vzhledem k tomu, že se světová ekonomika v roce 2020 zotaví, budou kvóty nadále uvolňovány, ale kupci ropy to zatím nezohledňují a ceny rostou směrem k 50 USD.

Globální ekonomika na křižovatce kvůli COVID-19 

Čínská ekonomika prošla v 1. čtvrtletí letošního roku recesí poté, co koncem roku 2019 propukl koronavirus, ale hlavní účinky na ekonomiku nastaly počátkem roku 2020. Virus se v Evropě rozšířil o několik měsíců později a globální ekonomika prošla ve druhém čtvrtletí hlubší recesí. Zejména služby se prudce ponořily a upadly do nejhlubší recese, jakou kdy existovaly, protože byly všechny nuceny ukončit, kromě základních obchodů. Cestování bylo také většinou pozastaveno, a to jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni, což je velký faktor pro ceny ropy.

Spor o ropu mezi Saúdskou Arábií a Ruskem týkající se produkčních kvót způsobil, že se americká ropa WTI v dubnu propadla na -40 USD, ale poté se ropa obrátila zpět a v létě podporovaná ekonomickým odskokem byla od té doby býčí. Evropská, kanadská a australská ekonomika však na jaře opět zpomalila a ochlazení zrychlilo na konci roku 2020, když se zvýšila omezení koronaviru, která způsobila, že některá odvětví, jako jsou služby, opět upadala. Mezinárodní cestování je stále také velmi minimální, takže poptávka po ropě není příliš vysoká.

Na druhou stranu bychom mohli směřovat na začátek konce s koronavirem, který by zlepšil sentiment na finančních trzích a těží z rizikových komodit, jako je ropa a plyn. Globální ekonomika by se také začala vracet do normálu, což by pomohlo zvýšit poptávku. Čína je již na správné cestě a ekonomická expanze zrychluje. Rostoucí poptávka z Číny byla také silným faktorem býčího vývoje ropy. Jsme tedy na křižovatce, pokud jde o globální ekonomiku; v tuto chvíli to zpomaluje, ale pokud se omezení koronaviru zmírní, může se to velmi rychle otočit. Ropa je také v důležité zóně, kolem 50 USD, protože se snaží rozhodnout, kterým směrem se vydá.

 

Korelace ropy / USD Bearish USD pomohl ropě

V určitém dubnovém bodě se zdálo, že americká ropa WTI skončila, protože klesla na -40 $, ale býčí běh od té doby byl působivý a kromě důvodů vzestupné dynamiky, kterou jsme vysvětlili výše, pokles americký dolar pomohl cenám ropy posunout se výš, stejně jako většina ostatních aktiv obchodujících v USD. Po počátečním skoku na konci února se USD změnil na vzestupný a od té doby klesá, což není tak rozumné, vzhledem k tomu, že americká ekonomika si vede lépe než všechny ostatní významné ekonomiky kromě Číny. Ale předpokládám, že politické a sociální změny tam váží babku.    

U USD pokles poklesl v září a říjnu, což se odrazilo i na cenách ropy, které se během těchto dvou měsíců konsolidovaly v rozmezí 43,50 až 36 USD. To trvalo až do dne amerických prezidentských voleb na začátku listopadu, kdy se pokles znovu obnovil a ropa se stala býčí a nabrala na tempu s eskalováním poklesu USD.  

FED v březnu 2020 třikrát snížila úrokové sazby a také uvolnila svoji měnovou politiku, zatímco vláda USA, stejně jako většina zemí, zavedla balíček na zmírnění koronavirů. Na trzích tedy proběhlo spousta amerických dolarů a americký Kongres oznámil další stimulační balíček v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Ačkoli v takové době měl tento druh stimulačního balíčku pozitivní dopad na měnu s cílem vrátit ekonomiku zpět.  

Technická analýza – rozhodující čas pro ropu WTI za 50 USD?

Podíváme-li se na měsíční graf ropy v horní části tohoto článku, vidíme, že dlouhodobý trend byl medvědí od velkého zvratu během globální finanční krize v roce 2008. Na počátku držel pokles 200 SMA (fialová) roku 2019, kolem 32,50 USD, a do roku 2014 jsme zaznamenali vyšší návratnost, přičemž 100 SMA (zelená) fungovala jako podpora. 100 SMA bylo nakonec rozbité a cena klesla na 26,50 USD, i když se cena podařilo uzavřít nad minimem roku 2009 ve výši 32,50 USD, což představovalo platnou podporu, poté, co se cena na konci října opět obrátila. V 1. čtvrtletí roku 2020 došlo k havárii koronavirů, ale po obrovském kladivovém svíceni v březnu začala cena opět stoupat.

Nyní Oil čelí 100 SMA (zelená) a 200 SMA (fialová)

Na týdenním grafu vypadá kladivový svícen ještě větší. To je jasná známka býčího obratu po velkém krachu, který způsobil cenu na -40 $. Zvrat nastal hned po tomto svíceni a americká ropa byla od té doby býčí. 50 SMA po nějakou dobu působilo jako rezistence, ale byla rozbita poté, co se cena odrazila od zóny podpory kolem 33 $ a nyní ropa míří k rezistenci nad 50 $, kde čeká 100 a 200 SMA.

50 SMA tlačí ropu směrem k 50 SMA

Živá rychlost ropy

Na denním grafu poskytlo 20 SMA odpor během prvních několika měsíců roku 2020, protože cena se zhroutila dolů, ale poté nastal býčí obrat a klouzavé průměry se změnily v podporu. 100 a 200 SMA držely jako podporu během zpětného rázu v září a říjnu, kdy USD získal určitou sílu, ale americký dolar znovu pokračoval v medvědím trendu a ropa pokračovala ve svém býčím trendu. Cena stoupla nad klouzavé průměry a v posledních několika týdnech roku 2020 poskytlo podporu 20 SMA, což ukazuje, že nákupní tlak je silný. Americký stimulační program, který Kongres schválil na konci prosince, by měl být pozitivní pro všechna riziková aktiva, a tedy i pro ropu. Mohlo by se však také stát, že USD bude býčí, zvláště pokud se americká ekonomika zlepší po dodatečné hotovosti, která brzy bude v oběhu.  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map