Je to už deset let, co programátor (nebo možná skupina programátorů) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto vydal whitepaper popisující technologickou strukturu bitcoinů, která za poslední desetiletí ohlašuje nový věk blockchainové technologie a decentralizovaných digitálních měn. Ale po většinu tohoto období byl bitcoin jedinou měnou, která existovala. Bylo to po narození Etherea, které poskytlo platformu pro další projekty k uvolnění jejich mincí, a to pomalu začalo snižovat příspěvek bitcoinu a nutit k indexu dominance bitcoinů.

Rise of altcoin and Origin of Bitcoin Dominance Index

Po největší počet let od roku 2009 je bitcoin nejdominantnější kryptoměnou a jeho úroveň dominance byla téměř 100%. Ale se zavedením Etherea dostalo mnoho projektů platformu k uvolnění svých coinů. To vedlo k zrodu spousty mincí, jejichž cílem bylo vyřešit různé existující problémy, které bitcoiny nedokázaly vyřešit. Vzestup těchto altcoinů začal pomalu zpochybňovat dominanci bitcoinů a vedl k vytvoření indexu dominance bitcoinů.

Podle definice, což je velmi dobře řečeno Jimmy Song (self-popsal Bitcoin pedagog, vývojář a podnikatel) ve svém médiu pošta,

Původně byl vytvořen index dominance bitcoinů, který ilustruje, jaký důležitý význam měl bitcoin, první digitální měna v měřítku, pro celkovou kryptoekonomiku. Index představuje poměr mezi tržní kapitalizací bitcoinu a zbytkem trhů s kryptoměnami.

Použití a význam indexu dominance bitcoinů

Zatímco tento poměr v zásadě uvádí pouze dominanci bitcoinů nad jinými altcoiny na krypto trzích, za posledních několik let nebo od té doby, co se obchodování kryptoměn zvedlo, obchodníci tento poměr / index používali k nejrůznějším účelům.

Někteří obchodníci považují za užitečné získat přehled o trhu a konkrétněji o sentimentu obchodníků, pokud je nakloněn směrem k hlavním bitcoinům nebo k jiným alternativním mincím (altcoinům). Vzhledem k indexu dominance jako indikátoru tržního sentimentu si někteří obchodníci vytvořili úspěšné strategie pro přesun svých peněz z altcoinů do bitcoinů a naopak s ohledem na to, co naznačuje indikátor dominance..

Mnoho obchodníků má opět část své strategie hodnocení a tento index používá k účinnému měření poptávky po bitcoinech ve srovnání s poptávkou po altcoinech, kteří se snaží získat správnou cenu bitcoinů. Jelikož kryptotrhy poměrně ospravedlňují, že ceny kryptoměn jsou čistou funkcí poptávky a nabídky, byly tyto orientační strategie pro ně užitečné. Pro běžného člověka je celkem jednoduché odhadnout, že pokud se hodnota altcoinů začne propadat a bitcoin bude mnohem lépe držet svou hodnotu, je jasné, že investoři skupují bitcoiny.

U některých obchodníků mohou index také použít k odvození averze k riziku na trhu. V některých bodech fungoval bitcoin jako bezpečné útočiště, které sloužilo jako silné úložiště hodnoty během makroekonomických turbulencí. Fungováním jako digitální zlato přilákal bitcoin v těchto obtížných dobách mnoho investorů.

Index dominance také používá mnoho výzkumníků a fundamentálních analytiků k měření toho, kolik inovací se na trhu celkově děje, a konkrétně tam, kde tato inovace probíhá. Abychom to vysvětlili na příkladu, v období koncem roku 2016 a začátkem roku 2017 dominance bitcoinu na trhu klesla na historické minimum. Je to proto, že Ethereum, s tehdy prvotřídním inteligentním Blockchainem s továrnami na výrobu tokenů, se stávalo vztekem. V tomto období je velmi zřejmé, že došlo k vysoké úrovni inovací; konkrétně pocházející z Ethereum:

procento z celkové dominance tržní kapitalizaceZdroj: Altcoin Magazine

Kritika indexu dominance

Zatímco s indexem bitcoinů bylo mnoho obchodníků a spotřebitelů spokojených, došlo k další skupině lidí, kteří nejsou ve prospěch indexu. Jednou z hlavních kritik indexu bitcoinových dominancí je, že účastníci trhu by mohli snadno snížit toto konkrétní opatření vytvořením vlastních mincí a také držením airdrops, což je situace, kdy členové komunity kryptoměny a blockchainu dostávají zdarma jednotky digitální měny.

Dalším důvodem, proč se lidé domnívají, že index dominance není skutečným ukazatelem, je, že věří, že bylo manipulováno mnoho trhů s altcoiny. Podle Jimmy Song Ripple zde stojí nejlepší příklad. Ve svém blogu jasně uvádí, že Ripple – XRP je mincí, kde všechny mince vytvořily forhend a pouze je po jedné vypustily na veřejnost. Dodává, že existuje obrovské množství Vlnek, které jsou drženy v rezervě, takže skutečný pohyb (tj. Částka dostupná veřejnosti k obchodování) zůstává relativně malý. Mnoho předem vytěžených mincí dělá přesně to samé, aby manipulovalo nejen s cenou, ale také s tržními limity. Ve skutečnosti se obchoduje pouze s malou částí mincí, zatímco na straně vlastněné jejich tvůrci se nachází velká rezerva, aby byla tržní kapitalizace mincí vysoká. S tolika XRP v rukou několika může rozhodně vést k manipulaci s tržními limity.

Mohlo by se Vám také líbit: Ripple’s Projected Analysis of 2019 and 2020

Abychom přidali bod manipulace s tržní kapitalizací, mnoho altcoinů má velmi nízkou likviditu a ve skutečnosti do nich neinvestuje tolik peněz, navzdory velkému tržnímu stropu. Tyto altcoiny z bitcoinu nic neberou natolik, jak se samy pumpují.

Další bod, díky kterému lidé věří, že index dominance je méně spolehlivý, protože mnoho z těchto altcoinů jsou ve skutečnosti subcoiny ethereum a velká část tržní kapitalizace může být započítána dvakrát, pokud není rozdělena do jiných mincí MainNet.

Závěr

Se všemi body předloženými z hlediska je index dominance bitcoinů stále velmi hrubou metrikou, s níž se bohužel velmi snadno manipuluje. I když to dává docela dost informací o tom, jak se Bitcoin chová ve srovnání s jinými altcoiny, určitě potřebuje nějaký čas a přísnost, aby se stal loajálním nástrojem obchodníků.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me