Index dominance bitcoinů 101: Definice, význam a jeho ukazatele

Je to už deset let, co programátor (nebo možná skupina programátorů) pod pseudonymem Satoshi Nakamoto vydal whitepaper popisující technologickou strukturu bitcoinů, která za poslední desetiletí ohlašuje nový věk blockchainové technologie a decentralizovaných digitálních měn. Ale po většinu tohoto období byl bitcoin jedinou měnou, která existovala. Bylo to po narození Etherea, které poskytlo platformu pro další projekty k uvolnění jejich mincí, a to pomalu začalo snižovat příspěvek bitcoinu a nutit k indexu dominance bitcoinů.

Rise of altcoin and Origin of Bitcoin Dominance Index

Po největší počet let od roku 2009 je bitcoin nejdominantnější kryptoměnou a jeho úroveň dominance byla téměř 100%. Ale se zavedením Etherea dostalo mnoho projektů platformu k uvolnění svých coinů. To vedlo k zrodu spousty mincí, jejichž cílem bylo vyřešit různé existující problémy, které bitcoiny nedokázaly vyřešit. Vzestup těchto altcoinů začal pomalu zpochybňovat dominanci bitcoinů a vedl k vytvoření indexu dominance bitcoinů.

Podle definice, což je velmi dobře řečeno Jimmy Song (self-popsal Bitcoin pedagog, vývojář a podnikatel) ve svém médiu pošta,

Původně byl vytvořen index dominance bitcoinů, který ilustruje, jaký důležitý význam měl bitcoin, první digitální měna v měřítku, pro celkovou kryptoekonomiku. Index představuje poměr mezi tržní kapitalizací bitcoinu a zbytkem trhů s kryptoměnami.

Použití a význam indexu dominance bitcoinů

Zatímco tento poměr v zásadě uvádí pouze dominanci bitcoinů nad jinými altcoiny na krypto trzích, za posledních několik let nebo od té doby, co se obchodování kryptoměn zvedlo, obchodníci tento poměr / index používali k nejrůznějším účelům.

Někteří obchodníci považují za užitečné získat přehled o trhu a konkrétněji o sentimentu obchodníků, pokud je nakloněn směrem k hlavním bitcoinům nebo k jiným alternativním mincím (altcoinům). Vzhledem k indexu dominance jako indikátoru tržního sentimentu si někteří obchodníci vytvořili úspěšné strategie pro přesun svých peněz z altcoinů do bitcoinů a naopak s ohledem na to, co naznačuje indikátor dominance..

Mnoho obchodníků má opět část své strategie hodnocení a tento index používá k účinnému měření poptávky po bitcoinech ve srovnání s poptávkou po altcoinech, kteří se snaží získat správnou cenu bitcoinů. Jelikož kryptotrhy poměrně ospravedlňují, že ceny kryptoměn jsou čistou funkcí poptávky a nabídky, byly tyto orientační strategie pro ně užitečné. Pro běžného člověka je celkem jednoduché odhadnout, že pokud se hodnota altcoinů začne propadat a bitcoin bude mnohem lépe držet svou hodnotu, je jasné, že investoři skupují bitcoiny.

U některých obchodníků mohou index také použít k odvození averze k riziku na trhu. V některých bodech fungoval bitcoin jako bezpečné útočiště, které sloužilo jako silné úložiště hodnoty během makroekonomických turbulencí. Fungováním jako digitální zlato přilákal bitcoin v těchto obtížných dobách mnoho investorů.

Index dominance také používá mnoho výzkumníků a fundamentálních analytiků k měření toho, kolik inovací se na trhu celkově děje, a konkrétně tam, kde tato inovace probíhá. Abychom to vysvětlili na příkladu, v období koncem roku 2016 a začátkem roku 2017 dominance bitcoinu na trhu klesla na historické minimum. Je to proto, že Ethereum, s tehdy prvotřídním inteligentním Blockchainem s továrnami na výrobu tokenů, se stávalo vztekem. V tomto období je velmi zřejmé, že došlo k vysoké úrovni inovací; konkrétně pocházející z Ethereum:

procento z celkové dominance tržní kapitalizaceZdroj: Altcoin Magazine

Kritika indexu dominance

Zatímco s indexem bitcoinů bylo mnoho obchodníků a spotřebitelů spokojených, došlo k další skupině lidí, kteří nejsou ve prospěch indexu. Jednou z hlavních kritik indexu bitcoinových dominancí je, že účastníci trhu by mohli snadno snížit toto konkrétní opatření vytvořením vlastních mincí a také držením airdrops, což je situace, kdy členové komunity kryptoměny a blockchainu dostávají zdarma jednotky digitální měny.

Dalším důvodem, proč se lidé domnívají, že index dominance není skutečným ukazatelem, je, že věří, že bylo manipulováno mnoho trhů s altcoiny. Podle Jimmy Song Ripple zde stojí nejlepší příklad. Ve svém blogu jasně uvádí, že Ripple – XRP je mincí, kde všechny mince vytvořily forhend a pouze je po jedné vypustily na veřejnost. Dodává, že existuje obrovské množství Vlnek, které jsou drženy v rezervě, takže skutečný pohyb (tj. Částka dostupná veřejnosti k obchodování) zůstává relativně malý. Mnoho předem vytěžených mincí dělá přesně to samé, aby manipulovalo nejen s cenou, ale také s tržními limity. Ve skutečnosti se obchoduje pouze s malou částí mincí, zatímco na straně vlastněné jejich tvůrci se nachází velká rezerva, aby byla tržní kapitalizace mincí vysoká. S tolika XRP v rukou několika může rozhodně vést k manipulaci s tržními limity.

Mohlo by se Vám také líbit: Ripple’s Projected Analysis of 2019 and 2020

Abychom přidali bod manipulace s tržní kapitalizací, mnoho altcoinů má velmi nízkou likviditu a ve skutečnosti do nich neinvestuje tolik peněz, navzdory velkému tržnímu stropu. Tyto altcoiny z bitcoinu nic neberou natolik, jak se samy pumpují.

Další bod, díky kterému lidé věří, že index dominance je méně spolehlivý, protože mnoho z těchto altcoinů jsou ve skutečnosti subcoiny ethereum a velká část tržní kapitalizace může být započítána dvakrát, pokud není rozdělena do jiných mincí MainNet.

Závěr

Se všemi body předloženými z hlediska je index dominance bitcoinů stále velmi hrubou metrikou, s níž se bohužel velmi snadno manipuluje. I když to dává docela dost informací o tom, jak se Bitcoin chová ve srovnání s jinými altcoiny, určitě potřebuje nějaký čas a přísnost, aby se stal loajálním nástrojem obchodníků.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map