Zilliqa – hloubková kontrola kryptoměny

Jakkoli je většina projektů kryptoměny inovativní a důmyslná, stále existuje jedna velká výzva, kterou většina z nich musí překonat, a to je škálovatelnost. To je problém, kterým v současné době trpí nejsložitější a největší kryptoměnové platformy.

Škálovatelnost lze definovat jako schopnost sítě zpracovávat transakce v předdefinovaném (nebo kratším) období. Dva z nejviditelnějších příkladů jsou bitcoin a ethereum. V případě bitcoinu vzrostl enormní počet transakcí, které je třeba zpracovat, natolik, že síť jednoduše dosáhla svých limitů. Bitcoin má tedy jednu z nejpomalejších a nejdražších transakčních sazeb jakéhokoli krypto projektu.

I když je případ Ethereum trochu jiný, výsledky jsou téměř stejné a problém se stává více než evidentním, když se celý ekosystém téměř na týden zastavil, když koncem prosince 2017 odstartovala šílenství CryptoKitties. Stručně řečeno, problém nastává v důsledku skutečnosti, že jak síť roste, je stále obtížnější dosáhnout konsensu.

Existuje však jedna krypto platforma, která byla od základu navržena tak, aby zohledňovala tento problém a skutečně ho důmyslně opravila. Tento projekt se jmenuje Zilliqa (ZIL).

Co je Zilliqa?

Zilliqa je ambiciózní projekt kryptoměny nového věku, který se spoléhá na sharding a také technologii, která umožňuje jeho blockchainu se lineárním, neomezeným a efektivním způsobem rozšiřovat s rostoucí velikostí ekosystému. Teoreticky nemá Zilliqa žádná omezení počtu transakcí, které dokáže zpracovat za sekundu.

Pravděpodobně nejpůsobivější na Zilliqa je skutečnost, že dokáže zpracovat desítky tisíc transakcí za sekundu (stejně jako všechna tradiční řešení digitálních plateb), a to vše při zachování inteligentních kontraktů na rozdělené síti.

Jak Zilliqa vlastně řeší problém škálovatelnosti?

Aby se opravila škálovatelnost, většina projektů blockchain zvětšuje velikost bloku. To umožňuje, aby bylo v každém kole konsensu potvrzeno více transakcí. Dalším řešením je přesunout informace o blockchainu. Tato opatření, jakkoli mohou být v krátkodobém horizontu účinná, nemohou problém škálovatelnosti vyřešit.

Řešení společnosti Zilliqa na druhé straně opravuje problém škálovatelnosti tím, že umožňuje přepracovat celou architekturu blockchainu. To znamená, že velikost a rychlost sítě nejsou přímo ani nepřímo propojeny.

Sdílení Zilliqa, DS Epocha a Výbor DS

Jedním z jednoduchých způsobů, jak o tom přemýšlet, je to, že blockchain společnosti Zilliqa od základu přetváří svou architekturu. Platforma používá hybridní konsensuální protokol, který zvyšuje propustnost s každých dalších 600 uzlů.

Jedním z charakteristických rysů společnosti Zilliqa je tedy skutečnost, že je lineárně škálovatelná, což znamená, že jak se zvyšuje počet uzlů v síti, zvyšuje se propustnost téměř lineární rychlostí.


Zilliqa také využívá jedinečnou funkci založenou na konceptu shardingu. Sharding lze definovat jako proces, jehož prostřednictvím je síť rozdělena na menší konsenzuální skupiny zvané shards. Každý horizontální oddíl je schopen paralelně zpracovávat transakce, což jim umožňuje nakonec zpracovat více transakcí. Jen pro představu o tom, jak efektivní je tato technologie, v počátcích svého Testnetu zaznamenala Zilliqa propustnost 250krát vyšší než u Ethereum.

Každý střep vytváří mikroblok se všemi transakcemi, které zpracovává. Tým Zilliqa nazval konec období paralelního zpracování DS Epoch. DS Epoch znamená, že mikrobloky jsou kombinovány a tvoří celý blok, který je současně přidán do blockchainu.

Dalším konceptem, který stojí za diskusi, je koncept výboru DS. Podle týmu Zilliqa má DS Epoch výbor DS. Výbor DS je malá skupina náhodně vybraných uzlů, které spravují všechny ostatní střepy – v zásadě rozhoduje, které transakce budou přiřazeny ke kterým střepům.

Mechanismus konsensu společnosti Zilliqa

Jednou z nejdůležitějších vlastností Zilliqa je mechanismus konsensu. Využívá mechanismus Proof-of-Work, který je zaměřen pouze na stanovení těžebních identit. Nejzajímavější je, že Zilliqa nespoléhá na tradiční konsensuální protokol. Místo toho využívá konsenzuální protokol Byzantine Fault Tolerant (pBFT), který umožňuje efektivnější správu požadavků na úložiště. Aby se tento koncept co nejvíce zjednodušil, tento konsenzuální protokol umožňuje, aby se celá historie transakcí nemusela ukládat na blockchain, což se promítá do efektivnějších požadavků na správu a ukládání..

Programovací jazyk Zilliqa na míru

Skutečnost, že Zilliqa také vytvořil svůj vlastní programovací jazyk na míru, by neměla být překvapením, zvláště s ohledem na to, jak inovativní je platforma. Volal programovací jazyk na zakázku Scilla má schopnost oddělit stav a funkci inteligentních kontraktů, což zvyšuje bezpečnost a standardizaci funkčního programování.

Nevýhodou tohoto konkrétního programovacího jazyka je skutečnost, že není Turing úplný. Proto ji nelze použít k vytváření aplikací, zejména aplikací, které vyžadují podmíněné příkazy a různé typy smyček.

Token ZIL

Jak lze očekávat, Zilliqa má také svůj vlastní token, tzv ZIL. Token ZIL má stejný účel jako většina tokenů: používá se k pobídce k těžbě, jako prostředek k platbě transakčních poplatků a lze jej také použít jako plyn pro plnění smlouvy. ZIL je token ERC-20, stále běží na blockchainu Ethereum.

ZIL lze nakupovat, prodávat a obchodovat na velkém počtu burz, jako je Binance, Upbit, Bithumb, KuCoin a Huobi.pro. Jakmile bude spuštěna mainnet Zilliqa, token bude samozřejmě vyměněn za nativní tokeny Zilliqa.

Testnet a Mainnet

Zilliqa nedávno spustila svůj Testnet 2.0 a udělala velké množství vylepšení. Tým pracoval na zlepšení stability infrastruktury a nabídnutí lepší podpory inteligentních smluv. Uživatelé nyní navíc mohou těžit z peněženky Scilla, která jim umožní nasadit vlastní inteligentní smlouvy na jejich testnet.

#Zilliqa Testnet v2.0 – Codename: D24 je tady. Podrobný popis si můžete přečíst na našem blogpostu zde https://t.co/QoD6WEieCF

– Zilliqa (@zilliqa) 30. června 2018

Přestože spuštění hlavní sítě bylo naplánováno na druhé a poté na třetí čtvrtletí roku 2018, tým odložil spuštění, aby zajistil dodávku vysoce kvalitního produktu. Tým v současné době tvrdě pracuje na spuštění Mainnetu, které proběhne na konci roku nebo v lednu 2019.

Po spuštění Mainnetu existuje velká šance, že se Zilliqa stane ještě větší, než již je.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map