Recenze FTX: Je FTX bezpečný a legální v roce 2021

Na rozdíl od Binance nebo Coinbase je FTX burzou krypto derivátů.

To znamená, že místo toho, aby nabízeli směnárenskou službu kryptoměna, poskytují další finanční produkty, jako jsou krypto futures a kryptoindexové produkty. Díky tomu je FTX ideální burzou pro pokročilé obchodníky, kteří chtějí dělat víc než jen nakupovat a držet.

V této recenzi FTX se budeme zabývat všemi různými kryptoprodukty nabízenými FTX, včetně tokenů s pákovým efektem a "hovno" index a vysvětlete, jak fungují.

Nejen to, ale podíváme se na nativní token FTX, FTT, a jak ho lze použít v ekosystému FTX.

Vysvětlíme také, jak jedinečná sada produktů FTX odlišuje burzu od ostatních burz s krypto deriváty. Nejprve ale trochu informací o samotné výměně.

Vše o FTX

FTX byl spuštěn v květnu 2019 a v současné době je pod vedením Sam Bankman-Fried, generální ředitel. Bankman-Fried je absolventem MIT s diplomem z fyziky a má dobrou kvalifikaci pro vedení výměny.

Hned od začátku FTX nabrala působivé množství objemu a do šesti měsíců od jejich spuštění prováděly v průměru obchody v hodnotě téměř půl miliardy dolarů každý den. Velmi působivé číslo, zejména proto, že jiné burzy jako Bitstamp, které existují již od počátků kryptoměny, se čistí mnohem méně.

Ještě působivější než jejich objem je však jejich podpora. Binance zaujal pozici na burze FTX brzy, což je velmi dobrý indikátor reputace FTX. Když se obchodníci s kryptoměnami ptají, že je FTX legit, odpověď je určitě ano, Binance by se s nimi nezapojil, kdyby nebyli.

Na závěr je při diskusi o výměně důležité zmínit, kdo ji nemůže použít. V tuto chvíli je FTX uzavřeno pro osobní účty občanů Spojených států amerických, Kuby, Krymu, Íránu, Sýrie, Severní Koreje a Súdánu. To je docela standardní politika pro krypto burzu a ve skutečnosti existují i ​​jiné burzy, které jsou uzavřeny pro mnohem více zemí než FTX.

Zásady KYC společnosti FTX

Obchodníci s malým časem zjistí, že je možné používat výměnu FTX, aniž by museli projít procesem ověření KYC. FTX umožňuje výběry (doživotní) až 1 000 $ pro účty jiné než KYC. To je strašně malý limit pro výběr, ale uživatelé, kteří chtějí obchodovat jen pár stovek dolarů najednou, to mohou považovat za přijatelné.

Dalším krokem je zadání celého jména, země pobytu a regionu v dané zemi. Po zadání těchto informací bude uživatelský účet upgradován na denní limit výběru 2 000 $. Pravděpodobně to bude dostatečně vysoký limit pro výběr pro všechny obchodníky kromě těch nejvážnějších.

Poslední krok KYC vyžaduje, aby uživatel poskytl kopie svých dokumentů a také obrázek, na kterém drží své dokumenty. Po poskytnutí této informace bude uživatel moci denně vybírat neomezené množství kryptoměn.

Další informace o zásadách společnosti FTX pro KYC jsou k dispozici zde. Stojí za zmínku, že FTX používá řetězová analýza ke kontrole odchozích transakcí. Důvodem je zajištění toho, aby uživatelé nevybírali krypto na adresy na černé listině.

Poplatky FTX

Stejně jako většina burz má FTX stupňovitou strukturu poplatků za obchodování. Čím více v daném měsíci obchodujete, tím nižší jsou poplatky. První vrstva má poplatek za tvůrce 0,02% a poplatek za přijetí 0,07%. Odtud poplatky klesají a další informace jsou k dispozici zde.

Podobně jako Binance s jejich BNB tokenem, FTX nabízí slevu každému, kdo drží svůj směnný token: FTT. Například někdo, kdo drží FTT v hodnotě 100 $, si může užít 3% snížení poplatků za obchodování, zatímco někdo, kdo drží 50 000 $, uvidí 20% pokles poplatků.

Na FTX nejsou žádné poplatky za vklad ani výběr, což z něj činí jednu z nejlepších obchodů v ekosystému obchodování s kryptoměnami.

Vklady Fiat

Chcete vědět, jak nakupovat na FTX? Ve skutečnosti, i když je to možné, není FTX ve skutečnosti navržen pro nákupy Fiatů. Je lepší nakupovat na burze, jako je Coinbase, a poté poslat prostředky na FTX.

Jak již bylo řečeno, FTX přijímá bankovní převody. Existuje však několik ustanovení. Za prvé, uživatelé musí mít ověření KYC úrovně 3, aby mohli používat bankovní převod. Bezhotovostní převody také mohou trvat několik dní, než se zúčtují, zejména pokud původní měnou není USD.

Je také možné vybrat prostřednictvím bankovního převodu, za výběr nižší než 10 000 USD je však poplatek 75 USD. Proto je mnohem lepší řešení pouze zaslat kryptoměnu na FTX, zejména proto, že nemají žádné krypto depozit ani poplatky za výběr. Více informací o bankovních převodech je k dispozici zde.

Partnerství s Alameda Research

Alameda research je profesionální kryptoobchodní firma, která spravuje peníze a obchoduje rozsáhle v celém ekosystému kryptoměny. Alameda research na svých webových stránkách tvrdí, že každý den obchodují s kryptoměnami od 600 do 1,5 miliardy dolarů.

Celá tato obchodní aktivita a jejich přístup ke všem hlavním burzám zajišťuje, že výzkum Alameda má vždy přístup k hluboké likviditě. To je opravdu klíčové tajemství za časným úspěchem FTX. Díky využití obchodního enginu pro výzkum Alameda byli schopni poskytnout obrovskou zásobu likvidity hned od začátku, nemuseli ji pomalu pěstovat jako jiné burzy.

Program doporučení

FTX má poměrně velkorysý program doporučení. Každý, kdo odkáže na přítele, může získat 30% ze všech poplatků za obchodování, které platí. Přítel také dostane 5% slevu na poplatky, je to skvělá nabídka pro každého!

Jak se FTX liší od ostatních burz

To, co ve skutečnosti dělá z FTX jedinečnou burzu derivátů kryptoměny, je počet exotických obchodních párů, které mají. Mají například produkty jako dogecoin a futures kontrakt BNB.

Většina ostatních burz, pokud vůbec mají futures produkt, má obvykle pouze bitcoin nebo ethereum. Dokonce i Bitmex, nejoblíbenější ze všech burz s krypto deriváty, má k dispozici pro obchodování jen asi půl tuctu mincí.

Kromě obchodních párů má FTX také několik dalších jedinečných obchodních produktů, které nabízí několik dalších burz.

Pákové tokeny

Pokud jde o pákový efekt, FTX má mírně odlišný přístup než typická obchodní firma. Spíše než umožnit svým obchodníkům vzít si zajištěnou půjčku na nákup více určité kryptoměny, FTX nabízí využívané žetony.

Token s pákovým efektem je token ERC20, který má inherentní 3x expozici vůči podkladovému aktivu. Například ETHBULL je 3x dlouhý token. Za každých 1 $, které ETH zvýší hodnotu, ETHBULL vzroste o hodnotu 3 USD. Samozřejmě platí i inverzní a za každý 1 $, který ETH klesne, klesnou tokeny ETHBULL o 3 $.

Pákové tokeny fungují také pro zaujetí krátké pozice. ETHBEAR funguje podobně jako ETHBULL, až na to, že jeho hodnota se zvyšuje s poklesem ceny etherea.

Výhody používání tokenů využívajících pákový efekt

Jednou z hlavních výhod používání tokenů s pákovým efektem, jako je BULL nebo BEAR, na rozdíl od vyjmutí pozice s pákovým efektem, je to, že pákové tokeny mohou ztratit velkou část své hodnoty bez likvidace pozice. Například FTX uvádí příklad 33% poklesu trhu. Pokud byste byli dlouhodobě využíváni, takové snížení ceny by pravděpodobně zlikvidovalo vaši pozici. Využitím tokenů s využitím páky vám i po velkém poklesu trhu stále zůstane nějaká hodnota.

Vzhledem k tomu, že využívané tokeny jsou tokeny ERC20, lze je vybírat a obchodovat nebo ukládat na hardwarovou peněženku. Na FTX je také možné kdykoli převést tokeny s pákovým efektem na hotovost. Toto je mechanismus, který pomáhá zajistit, aby si využívané tokeny udržovaly svoji hodnotu. Pokud je token příliš vysoký nebo nízký, může být tento rozdíl arbitrážně odstraněn.

U tokenů využívajících pákový efekt je denní poplatek za správu 0,03% a také poplatek za vyplacení 0,10%. Více informací je k dispozici zde.

Obchody s kryptoměnou

Další z jedinečných nabídek FTX je jejich shitcoin index. Jedná se o altcoinový index, který sleduje cenu různých shitcoinů. Mezi nejvýznamnější mince v indexu patří PLYN, NANO a DENT. Úplný seznam mincí zahrnutých v indexu je k dispozici na webových stránkách FTX.

Tento altcoinový index je ve skutečnosti opravdu chytrý nápad, protože usnadňuje získání expozice velkému počtu mincí, aniž byste museli vytvářet peněženky a platit poplatky za desítky obchodů. Mít takový produkt ve svých objednávkových knihách opravdu odlišuje burzu FTX od konkurence.

V této recenzi je samozřejmě důležité zmínit rizika spojená s indexem shitcoinů. Investice na trhu s kryptoměnami jsou již spekulativní a index shitcoinů je ještě spekulativnější a volatilnější než běžný trh s kryptoměnami.

Futures obchodování

Primární nabídkou FTX je jejich futures produkt. Zatímco jiné burzy jako Binance a dokonce i CBOE nabízejí bitcoinové futures, to, co odlišuje FTX, je počet temných futures produktů, které mají.

Například FTX má věčné swapové futures na bitcoinové peníze, Algorand, Matic, Cardano a dokonce i LEO. Jedná se o produkty, které nabízí jen velmi málo jiných burz. Háčkem však je, že některé z méně populárních nabídek mají velmi malou likviditu. Například permanentní futures na dogecoiny mají v denním objemu obchodování méně než 10 000 $.

Kromě jednotlivých coinů nabízí FTX také indexové futures. Například perpetual futures se střední kapitalizací a perpetual futures produkt směnného tokenu. Úplný seznam všech futures produktů prosím zkontrolujte zde.

Stablecoins jako Collateral

Existuje několik forem kolaterálu, které lze použít pro futures obchody na FTX. Zatímco FTT je jednou z možností, lepší možností je pravděpodobně použití stablecoinu. Výhodou použití stablecoinu je, že hodnota zůstává konstantní. Tímto způsobem si nikdy nebudete muset dělat starosti s výzvou k dodatkové úhradě, protože hodnota vašeho kolaterálu kolísá (stejně jako při použití FTT).

FTX také vypořádává PNL ve stablecoinech, což je výhodné, protože ceny jsou kótovány v dolarech, stejně jako na většině ostatních trhů. Více informací o používání stablecoinů pro obchodování s futures je k dispozici na Stránka nápovědy FTX.

Obchodování s opcemi

Nedávno FTX oznámil že začnou nabízet opční obchodování. To je velký problém, protože existuje jen velmi málo spolehlivých kryptoburz, které mají opční produkty a trh zoufale hledá dobré řešení.

Bohužel zatím jediný obchod, který je k dispozici je bitcoin. Dobrou zprávou je, že s denním objemem více než 5 milionů USD se zdá, že FTX hledá úspěch v obchodování s opcemi. Doufejme, že v budoucnu začnou nabízet další možnosti, jako je hotovostní futures produkt Ethereum nebo Bitcoin.

Token FTT

FTX označuje token FTT jako páteř své platformy. Má několik různých použití, kterým se budeme věnovat za chvíli, ale nejdříve je důležité mluvit o mechanice mince.

Podobně jako Binance používá FTX obchodní poplatky ke spalování FTT. Myšlenka je, že jak cirkulující nabídka mince klesá, cena stoupá. To je dobré pro FTX a dobré pro obchodníky, kteří drží token.

Nejviditelnějším případem použití FTT je nástroj na snížení poplatků za obchodování, jak je popsáno výše. Kromě toho jej lze také použít jako kolaterál pro futures obchody, i když vždy existuje riziko vysokých pohybů volatility, takže je nutné pečlivě sledovat zůstatek marže.

Za zmínku stojí také to, že v případě, že dojde pojistný fond FTX, část podílu FTT na burze mohou být prodány za účelem doplnění fondu. Více informací o FTT, včetně podrobností o tom, jak je coinburn prováděn, najdete na webových stránkách FTX.

OTC přepážka

Ačkoli se to nebude vztahovat na většinu lidí, kteří čtou tuto recenzi, FTX trading Ltd. má OTC přepážku schopnou zvládnout velké obchody. OTC přepážka je otevřená 24/7, takže je vhodná pro obchodníky z celého světa.

Obchodování s OTC má smysl pro investory zadávající objednávky v řádu milionů dolarů, kteří nechtějí hýbat na trhu. Obchodní kancelář FTX je couval Alameda Research a může kdykoli nabídnout obchody na více než 20 mincích.

Připravovaná burza

V této revizi burzy FTX jsme se zabývali mnoha různými tématy, včetně obchodování s futures, použití tokenů využívajících pákový efekt a samozřejmě nejunikátnější nabídky FTX: index shitcoinů. Dohromady tyto nabídky činí z FTX speciální burzu v ekosystému kryptoměn, která stojí za registraci.

Pokud existuje jedna věc, která drží lidi zpět, je to přetrvávající otázka: je FTX bezpečný? Je pravda, že se jedná o novou burzu, která může některé obchodníky odradit od jejího používání. Skutečnost, že FTX pracuje s výzkumem Alameda a také s investicí Binance, však svědčí o tom, že jde o spolehlivou výměnu, které lze důvěřovat.

Jedna poslední poznámka, pokud by se něco pokazilo, FTX má skvělé centrum zákaznické podpory. Agenti zákaznické podpory lze kontaktovat prostřednictvím e-mailu nebo telegramu, což usnadňuje získání rychlé odpovědi.

Pokud jste připraveni začít obchodovat s krypto deriváty, přejděte na burzu FTX ještě dnes a vytvořte si účet!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map