Začátek kryptoměny? Zebpay se stává první obětí zákazu RBI po ukončení provozu

Je to téměř 6 měsíců, co RBI uložila zákaz podnikání kryptoměn pomocí fiat a bankovních kanálů. Vzhledem k tomu, že burzy a podniky upravily své obchodní modely většinou na model typu peer to peer a zůstaly v nepodporujícím regulačním prostředí. Takové přežití vypadalo těžce a nyní máme první oběť, která se stala obětí tohoto zákazu. Zebpay, jedna z největších indických burz kryptoměn, v pátek oznámila uzavření všech směnárenských služeb.

Zebpay – silný hráč, který „umírá“ regulační smrtí

Jelikož se kryptoměny staly po celém světě módním slovem, začali se zajímat i Indové a občané začali hledat místa, kde by kryptoměny kupovali. Zebpay využil této rostoucí zvědavosti a napadlo ho udělat první krok. Společnost Zebpay, která byla zahájena v roce 2015, začala obchodovat se službou pouze pro aplikace, která se rychle stala jednou z nejstahovanějších bitcoinových peněženek a výměnných aplikací v Indii. Díky modelu Know your customer (KYC) dosáhla společnost Zebpay v polovině roku 2017 půl milionu stažení na Androidu – nejpopulárnější platformě smartphonů v zemi a během října 2017 v medvědí jízdě v roce 2017 se rychle zdvojnásobila, aby dosáhla milionu stažení aplikací. Společnost předpovídala, že se k platformě každý měsíc připojí až půl milionu nových uživatelů, z 200 000 nových uživatelů, kteří se k této platformě již připojili.

Zatímco všichni vypadali skvěle na výměnu, Reserve Bank of India, dne 6. dubna RBI vydala Circular DBR.No.BP.BC.104 /08.13.102/2017-18, zakazující všem bankám a finančním institucím, které jsou pod její kontrolou, poskytování služeb kryptoměnovým společnostem. Tento oběžník poskytl tříměsíční lhůtu pro splnění kryptobiznisu a bank. Jak se blížil termín splatnosti, v červenci letošního roku společnost Zebpay tento týden varovala své zákazníky, že jejich „výběry rupií se mohou zastavit,“ cituje příkaz RBI. Výměna napsal:

“Pokud dojde k narušení bankovních účtů Zebpay, vklady a výběry rupií budou nemožné … [Nicméně] Vklady a výběry kryptoměny pokračují jako obvykle. Oběžník RBI hovoří pouze o uzavření účtů s bankami a dalšími regulovanými subjekty. To nemá vliv na BTC a další kryptoměny. “

Společnost Zebpay, která v dubnu spustila službu obchodování mezi kryptoměnami, stále oznámila, že „bude nadále nabízet obchodování mezi kryptoměnami“.

Výměna také vyjasnila,

“Naším současným záměrem je umožnit párům krypto-INR obchodovat i po uzavření našich bankovních účtů [dolů].” Varoval nicméně, „nejsme schopni pochopit všechny důsledky uzavření [účtu] bankovního účtu, a proto nemůžeme zaručit, že budeme navždy pokračovat v obchodních párech krypto-INR.“

Jak všichni čekali na rozhodnutí, zdálo se, že se věci Zebpay vymkly z rukou a musí podlehnout paralýze politiky pro kryptoměnu. V oznámení o uzavření řekl Zebpay,

“Omezení bankovních účtů ochromilo naši a schopnost našich zákazníků smysluplně obchodovat.” V tomto okamžiku nejsme schopni najít rozumný způsob, jak provádět směnárny kryptoměn “

Zastavujeme naši výměnu. Dnes v 16:00 zrušíme neprovedené objednávky & připíš své mince na svou peněženku Zebpay. Žádné nové objednávky nebudou přijímány. Peněženka Zebpay bude fungovat i po ukončení výměny.

: https://t.co/W8ygzPIYz1 pic.twitter.com/tPWCnyu7Yu

– zebpay (@zebpay) 28. září 2018

Přečtěte si také: Prolomení: Indický nejvyšší soud posunul slyšení petice „RBI Crypto Ban“ na 11. září

Časové osy kryptoměnového boje RBI – dlouhá bitva čeká na rozhodnutí

Záležitost tohoto zákazu kryptoměn se týkala indického soudu Apex a stále čeká na diskusi. Bitva byla rok dlouhá, ale stále čeká na rozhodnutí. Následuje časová osa a události bitvy mezi regulačním orgánem země a kryptoobchodem (k dispozici na indickém ústním ústním ústředí Financial Express)

Tady se zatím stalo:

 • Po říjnu loňského roku, Bitcoin, nejoblíbenější kryptoměna, začala získávat hodnotu. Mezi říjnem a prosincem vzrostl bitcoin z 5 000 USD na 20 000 USD. To vedlo k velkému rozruchu, dokonce k získání pozornosti úřadů.
 • V listopadu 2017, právník jménem Dwaipayan Bhowmick podal spor o veřejný zájem (PIL), který požadoval regulaci ohledně kryptoměn.
 • Od prosince do února, vláda několikrát zopakovala, že kryptoměny nejsou zákonným platidlem. V rozpočtu na rok 2018 ministr financí Arun Jaitley znovu uvedl, že vláda nepovažuje kryptoměny za zákonné platidlo a udělá vše pro to, aby eliminovala vytváření kryptoměn.
 • 5. dubna, RBI požádala subjekty, které reguluje, aby ukončily své obchodní vztahy s firmami a jednotlivci obchodujícími s kryptoměnami. “Bylo rozhodnuto, že s okamžitou platností nebudou subjekty regulované RBI jednat ani poskytovat služby žádným jednotlivým nebo obchodním subjektům, které se zabývají nebo vypořádají VC.” Regulované subjekty, které již takové služby poskytují, opustí vztah ve stanovené lhůtě, “uvedla RBI. RBI stanovila poslední datum ukončení všech těchto vztahů na 5. července.
 • V dubnu, Kali Digital Eco-Systems se sídlem v Ahmedabadu, která provozuje kryptoburzu CoinRecoil, přesunula vrchní soud v Dillí a zpochybnila virtuální zákaz RBI.

Později bylo proti rozhodnutí RBI podáno několik návrhů, Nejvyšší soud vstoupil a řekl, že bude slyšet spojku návrhů společně.

 • 11. května, vrcholový soud vydal oznámení RBI a ústřední vládě, aby reagovaly na petice.
 • 3. července, Nejvyšší soud odmítl poskytnout dočasnou úlevu hráčům kryptoměny.
 • Od 6. července, nastartován zákaz RBI.
 • 20. července, RBI stála za svým rozhodnutím o virtuálním zákazu. Řekl Nejvyššímu soudu, že kryptoměny jsou imunní vůči státní regulaci, nelze je regulovat a povedou k nelegálním transakcím.

RBI a ústřední vláda požádaly o tři týdny na podání odpovědí na petice. Další datum jednání bylo stanoveno na 11. září.

 • 11. září, záležitost byla odložena na 12. září kvůli jednání kvůli nedostatku času před výborem SC.
 • 12. září, RBI znovu zopakovala, že kryptoměny nelze ve stávajícím právním systému považovat za platnou měnu nebo peníze. Slyšení bylo odloženo, protože mnoho respondentů, kromě RBI, nebylo schopno podat své odpovědi.

Po vypnutí Zebpay se zdá, že se situace v oblasti kryptoměn v zemi bude zhoršovat. Vrcholový soud bude muset zvážit tuto pohromu a jednat rychle, jinak by to skončilo smutnou poznámkou pro kryptoměnu v zemi.

Bude vrcholový soud postupovat ve prospěch kryptoměn, nebo to bude smrt kryptoměn ve druhé nejlidnatější zemi na světě? Dejte nám vědět své názory na stejné.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map