Pokud se koronavirus poprvé ukázal jako čistě zdravotní krize, poslední týdny ukázaly, že to není všechno. Globální akciový trh má klesl, a mnoho sektorů, které jsou v současné době považovány za nepodstatné, čelí hromadnému uzavírání, které způsobuje zmatek v průmyslových odvětvích, včetně cestování, pohostinství a maloobchodu. 

Kryptoměnové trhy také neunikly bez úhony, což odráží globální finanční zhroucení. 12. března cena bitcoinu propadla přes 40%. Načasování nemohlo být více nešťastné, vzhledem k tomu, že cena kryptoměny začala ukazovat dlouho očekávané býčí signály. 

V době psaní tohoto článku tam byly předběžné známky zotavení v ceně bitcoinu, ale ještě ne na úroveň na začátku března. Nadcházející květnové poloviční bitcoiny možná stále nabízejí záblesk naděje, že se trhy v příštích několika měsících odrazí. 

Zda se takový odskok rozšíří na dříve rostoucí pohyb DeFi, se teprve uvidí. V polovině února, než se zmocnila panika koronavirů, bylo v DeFi uzamčeno přes 1,2 miliardy dolarů. 

Jelikož však ceny kryptoměn 12. března dramaticky poklesly, utrpěla DeFi první akci „Black Swan“. Maker půjčky v hodnotě více než 4 miliony dolarů najednou nebyly podpořeny žádnými podkladovými aktivy, čímž se nejvýznamnější dApp společnosti Ethereum dostalo do vlásku nouzové vypnutí. V současné době činí celková aktiva investovaná do DeFi na něco málo přes 500 milionů dolarů, což je méně než polovina vrcholu roku 2020. 

Existuje tedy naděje pro krypto? Možná to není tak bezútěšné, jak se může zdát. 

Koronavirus jako tlak na přijetí?

Než se zmocnila panika COVID-19, podnikové přijetí blockchainu vypadalo slibně. Již počátkem března se objevily zprávy tři čtvrtiny vedoucích pracovníků vidět blockchain jako strategickou prioritu v roce 2020. 

S náhlým poklesem cen akcií zbývá zjistit, zda společnosti stále vyčlení rozpočty na úsilí o digitální transformaci. Oslovili jsme však Liora Yaffe, vedoucího vývojáře a spoluzakladatele společnosti Jelurida, společnosti pohánějící blockchainy Ardor a Nxt pro jeho převzetí věcí. Věří, že to není tak jednoznačné, když uvádí: 

“Kryptoměny existují ve virtuálním světě, takže pokud mají lidé funkční připojení k internetu a velká část populace je stále zdravá, je těžké vidět přímý dopad pandemie na přijetí blockchainu.”

Zdá se, že pokles cen bitcoinů jistě vzbudil zájem některých retailových investorů. Poskytovatel nájezdu Fiat-to-crypto Simplex hlášeno že buy-in do kryptoměny 12. – 14. března vzrostl čtyřnásobně. 

“Je jasné, že mnoho lidí vidělo nedávný pokles spíše jako příležitost ke koupi než jako znamení, že investiční teze kryptoměny byla znehodnocena,” řekl The Block CEO Nimrod Lehavi. 

Zejména evropští investoři nakoupili BTC, protože klesl na 6 000 USD. Není pochyb, že v tomto týdnu byla Evropa ústředním bodem viru. 

Crypto a Corona – Stejné chyby vlád? 

Rostoucí popularita kryptoměn už dlouho způsobovala, že si regulační orgány škrábaly hlavy. Některé země, jako je Švýcarsko nebo Singapur, zaujaly k této technologii uvolněnější a pragmatičtější přístup, což vedlo k rozšíření startupů v těchto centrech. 

Ostatní, včetně USA a Indie, však mají tendenci být při zpracování kryptoměn a nabídek mincí neprůhlednější. Tento přístup vedl k obvinění inovací potlačovaných v těchto zemích, které jsou domovem bohatých zásob programovacích talentů. 

Lior Yaffe věří, že tato nerovnost v přístupu mezi různými vládami je viditelná také v úsilí o řešení koronaviru a vysvětluje, jak si myslí, že brání úspěchu v obou případech. 

“Mnohem lepším přístupem k řešení pandemie by bylo, kdyby globální tým odborníků odpovědných za blahobyt lidstva vydal pokyny založené na objektivních informacích, čímž by zrušil politické úvahy.”

Budoucí výhled

Zda globální ekonomika a kryptoměna dokáží přežít paniku z koronaviru, je pravděpodobně otázkou toho, jak dlouho krize trvá. Koneckonců, čím rychleji vědci najdou vakcínu nebo že se projeví opatření k zadržení, tím rychleji se věci vrátí k normálu a ekonomika se může začít zotavovat. 

Škodu však bylo možné pociťovat jinde. Yaffe přidal poslední komentář s vysvětlením: 

“Pandemie zasáhla, když jsou úrokové sazby historicky nízké a mnoho zemí je silně zadluženo.” K tomu si občané mnoha zemí již vytvořili hlubokou nedůvěru vůči svým vládám a v kombinaci s dopadem pandemie jsme mohli vidět bod zlomu, který by mohl mít dlouhodobý účinek. “

Pokud se tento poslední bod ukáže jako přesný, mohl by se ukázat jako stěžejní bod zvratu pro přijetí kryptoměny. Nakonec bitcoiny a několik dalších kryptoměn nepracují pod žádnou centrální kontrolou. Proto se jednotlivci, kteří jsou zbaveni činnosti svých vlád, mohou snažit zajistit, aby jejich finance byly plně pod jejich vlastní kontrolou. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me