Země po celém světě se posledních několik let potýkají s otázkou, jak regulovat kryptoměny. Navzdory všem návrhům regulace kryptoměn a panelovým diskusím většina z nich dosáhla pouze částečného pokroku v této oblasti a kryptoměny nadále zůstávají v šedé zóně. Daňové úřady se však zoufale snaží naskočit na tento trh s 290 miliardami dolarů a získat svůj podíl na výnosech kryptoměnových investorů a obchodníků. 

Zde je 5 zemí, které nedávno aktualizovaly, jak budou zdaňovat (nebo nezdaňovat) kryptoměny –

Spojené státy americké

V NÁS, Bitcoin by mohl být komodita, majetek nebo cenný papír, v závislosti na tom, na který regulátor – CFTC, IRS nebo SEC se odkazuje. Nedávné slyšení pořádané americkým Výborem pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti mělo mnoho diskusí o tom, zda by bitcoiny měly být zakázány nebo by mohly být zakázány, ale členové slyšení nebyli schopni dospět k žádným definitivním odpovědím na tuto otázku. 

I přes současný nekonzistentní stav kryptoměny napříč státy a regulačními orgány však IRS zasílá dopisy majitelům kryptoměn, které je informují o pravidlech týkajících se kryptoměn a vyzývají je, aby správně nahlásili svůj příjem. 

Dopis IRS 6174

Máme informace, že máte nebo jste měli jeden nebo více účtů obsahujících virtuální měnu, ale možná neznáme požadavky na hlášení transakcí zahrnujících virtuální měnu, které zahrnují kryptoměnu a virtuální měnu bez kryptoměny. Po prostudování níže uvedených (vzdělávacích) informací, pokud se domníváte, že jste přesně neohlásili své transakce ve virtuální měně při federálním přiznání k dani z příjmu, měli byste podat pozměněné přiznání nebo delikventní přiznání, pokud jste nepodali přiznání pro jednu nebo více zdanitelných osob let. “

Nesprávné nahlášení „důsledků transakcí s virtuální měnou na daň z příjmu“ může vést k zdanění, úrokům, pokutám nebo dokonce trestnímu stíhání. 

Indie

v Indie, oddělení daně z příjmu zaslalo v červenci kryptovým investorům a obchodníkům daňová oznámení, která obsahovala seznam 26 otázek týkajících se zdrojů příjmů příjemců, jejich kryptoměnových transakcí, platforem, které používají pro transakce v kryptoměně a zda zaplatili daně ze svých zisky ze zisku kryptoměny. Oznámení dále nařizuje příjemcům, aby se k určitému datu dostavili do kanceláře zástupce ředitele pro daň z příjmu a poskytli důkazy buď v účetní knize, nebo v jiných dokumentech týkajících se jejich zdrojů příjmů. Také jim dává pokyny „aby neodcházeli, dokud k tomu nedostanou povolení od úředníků“ a varuje před možnou pokutou až do výše 10 000 Rs, pokud nepřijdou a neposkytnou požadované důkazy. 

Je třeba poznamenat, že Indie uložila bankovní zákaz kryptoměn a neověřený dokument, který nedávno unikl blockchainový právník Varun Sethi, naznačuje, že Indie může uvalit plošný zákaz na všechny kryptoměny kromě digitální rupie a digitálních cizích měn. Návrh zákona s názvem „Zákaz kryptoměny & Regulace oficiálních digitálních měn “uvádí

“Žádná osoba nebude na území Indie těžit, generovat, držet, prodávat, obchodovat, vydávat, převádět, likvidovat nebo používat kryptoměnu.”

Dosud však nebylo oznámeno žádné oficiální rozhodnutí o plošném zákazu kryptoměn.

Brazílie

Brazílie se stala poslední zemí, která se připojila k seznamu zemí ukládajících daně na kryptoměnu. Začátkem května nařídil brazilský předseda Poslanecké sněmovny Rodrigo Maia vytvoření tzv provize za práci na navrhování regulací kryptoměny. O vývoji na této frontě nedošlo k žádné veřejné aktualizaci. Podle posledních zpráv však ministerstvo federálních příjmů nařídilo daňovým úřadům povinné zveřejnění informací o transakcích přesahujících brazilský real v hodnotě 30 000 USD (7 600 USD). Tento krok, zaměřený jak na soukromé investory, tak na krypto společnosti, je považován za prostředek ke zvýšení daňových příjmů. 

Singapur

Obchodníci s kryptoměnami v Singapuru mohli mít brzy důvod k radosti, protože daňový úřad země mohl vyjmout transakce s kryptoměnou z GST. Dne 5. Července zveřejnil Singapurský úřad pro kontrolu daní (IRAS) Průvodce návrhem e-daně podrobnější pokyny pro zdanění „tokenů digitálních plateb“. 

Průvodce jasně uvádí, co tvoří „Digitální platební tokeny“ –

Digitální tokenZdroj: Průvodce e-daní IRAS

Schválení návrhu průvodce povede k následujícím změnám, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2020 – 

SingapurZdroj: Průvodce e-daní IRAS

IRS také hledá krmení pro tuto změnu GST zacházení od podniků, které se zabývají transakcemi kryptoměny. 

Přístup singapurské vlády k regulaci a zdanění kryptoměn z něj činí jednu z mála zemí, které vyvíjejí prostředí příznivé pro růst digitálních kryptoměn. 

Gruzie

Gruzie nedávno vydala aktualizaci týkající se zdanění kryptoměn, a to navzdory nedostatečné regulaci kolem nich. Ministr financí v zemi Ivane Matchavariani nedávno podepsal návrh zákona, který objasňuje, jak mají být zdaňovány subjekty obchodující s kryptoměnami, společnosti i jednotlivci.. 

Podle tohoto nového zákona budou obyvatelé země moci směňovat kryptoměny za fiatovou měnu, aniž by museli platit DPH z transakce. To znamená, že země může na bitcoiny pohlížet jako na měnu, protože DPH se vybírá pouze na zboží a služby. 

Je třeba poznamenat, že gruzínská lari zůstane zákonným platidlem v zemi a kryptoměny, stejně jako zahraniční nekryté měny, nebudou přijímány k platbám. Těžařské společnosti budou muset platit DPH, pokud nejsou registrovány v zahraničí. 

Absence výslovných předpisů týkajících se kryptoměn je důvodem ke zděšení držitelů kryptoměn, zejména když regulační orgány v zemích, jako jsou USA a Indie, navrhují úplný zákaz kryptoměn a dokonce navrhují penalizaci těch, kteří kryptoměny drží. V tu dobu se na zprávy o daních z kryptoměny dalo dívat jako na mrak se stříbrnou podšívkou. 

Pokud daňové agentury na světě připravují daňové předpisy týkající se kryptoměn, znamená to, že neplánují zákaz kryptoměn. Investoři v oblasti kryptoměny by raději měli předpisy týkající se kryptoměn a platili daně ze svých výnosů z kryptoměny, než aby žili v neustálém strachu z penalizace v případě zákazu kryptoměny.

Pro ekonomiky může být regulace kryptoměny výhodnější volbou, protože budou moci těžit z dalších daňových výnosů. Zákaz kryptoměn pouze posune tento rozvíjející se trh do podzemí, kde budou mít úřady malou kontrolu nad obchodem s kryptoměnami nebo nad nimi budou mít malou kontrolu.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me