Potlačuje čínská centrální banka poptávku po bitcoinech v zemi?

Vyprávění o tom, jak Číňané nakupují bitcoiny, plyne dvěma způsoby – některé zprávy říkají, že Číňané se obracejí ke kryptoměně kvůli FUD vytvořenému americko-čínskou obchodní válkou, zatímco jiné naznačují, že Číňané nevykupují kryptoměny. An článek by Nikkei Asian Review zdůrazňuje, že čínská centrální banka může koneckonců tlačit na poptávku po bitcoinech. 

Devalvace měny PBOC zvyšuje poptávku po bitcoinech

Podle článku expert na neformální bitcoinovou asociaci v Číně odhalil, že objem nákupů bitcoinů a dalších kryptoměn vzrostl až o 50%, ačkoli neexistují žádné důkazy podporující toto tvrzení. 

Má to být odliv kapitálu v zemi, který roste. V prvním čtvrtletí roku činil deficit chyb a opomenutí platební bilance 88 milionů USD a jedním z důvodů je odliv kapitálu. Kryptoměna je považována za hlavní kanál, kam plynou peníze. 

Mezi důvody odpovědné za tyto odlivy kapitálu patří politika přijatá Čínskou lidovou bankou (PBoC) v boji proti ztrátě vývozu, která v posledních několika týdnech způsobila vážnou devalvaci měny. 5. srpna PBoC stanovil denní referenční sazbu jüanu pod 7 za dolar, což je první za jüany za téměř deset let. Toto vytvořilo FUD mezi lidmi a lidmi a zjevně se hrnuli do bitcoinů „bezpečného útočiště“. 

Vztah analytiků a ovlivňovatelů k obchodním válkám a ceně bitcoinů

Několik kryptoinfluencerů a analytiků také předpokládá, že bitcoin se stal bezpečným aktivem v dnešní době globálního finančního FUD, což je zejména způsobeno obchodními válkami mezi USA a Čínou.

Společnost Grayscale Investments, prominentní autorizovaný trust pro digitální měny v USA, připisuje 75% zisků bitcoinů v roce 2019 obchodní válce mezi USA a Čínou. 

V poslední době bitcoinový býk Tom Lee také potvrdil status bitcoinu jako status bezpečného přístavu tím, že uvedl, že „pozitivně koreluje se zlatem“ a osvědčil se „letos jako zajištění proti globálním rizikům“ u rychlých peněz CNBC. 

Christopher Vecchio, hlavní měnový stratég DailyFX, rovněž poukázal na skutečnost, že cena bitcoinu byla nepřímo úměrná jüanu od zahájení obchodní války mezi USA a Čínou v rozhovoru pro Kitco. 

Před týdnem Mati Greenspan, hlavní analytik trhu společnosti eToro, také navrhl, aby cena bitcoinu a obchodní války byly v korelaci. Řekl –

“I když se korelace nerovná příčinné souvislosti a stále nemáme dostatek údajů, je těžké ignorovat náhodu, že bitcoiny prudce vzrostly v květnu a červnu, zatímco obchodní napětí USA a Číny bylo na vrcholu.” Dnes opět vidíme, jak roste napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa a bitcoin stojí na pevných základech. “

Ne všichni kryptoinfluenci jsou však přesvědčeni, že obchodní války a následná devalvace juanů tlačí Číňany k nákupu bitcoinů. 5. srpna, v den těžké devalvace jüanů, kryptoměnář Dovey Wan tweetoval –

„Čínský výkup bitcoinů“ je velmi pochybný příběh IMO

  1. Bitcoin se obchoduje se zápornou prémií na čínských centrických burzách, jako jsou Huobi a Okex

  2. OTC cena denominovaná v RMB je nyní na 1% prémii, v normálním rozmezí od doby býka “

Peter Schiff, skeptik v oblasti bitcoinů a zlatý maximalista, také udeřil Číňany, kteří nakupovali bitcoin, vyprávěním, že Číňané nekupovali bitcoiny jako bezpečné útočiště, ale spekulanti je kupovali v naději, že ho Číňané koupí jako bezpečné útočiště.

Neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by dokázaly správnost některého ze dvou příběhů. 

Ale v této době, kdy je svět globální vesnicí, účinky událostí v jedné části světa pravděpodobně nezůstanou lokalizovány a FUD přesahuje hranice. Politicko-ekonomická nejistota v různých formách ovlivňuje také další části světa – nadcházející brexit je příčinou FUD pro obyvatele Velké Británie a EU. Hyperinflace způsobila velké soužení v zemích včetně Venezuely, Zimbabwe, Argentiny a Íránu. 

Když je globální ekonomika v tak znepokojeném stavu, není divu, že je bitcoin uznán jako aktivum bezpečného útočiště, které nesouvisí s vládními měnami nebo politikami. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map