Apple často kritizuje své přísné pokyny pro App Store, které společnost zavádí, aby izolovala své uživatele tím nejlepším zážitkem. Vývojáři aplikací musí dodržovat vysoké standardy a požadavky, jinak musí být jejich žádosti odmítnuty. Podobný přístup navrhují vývojáři blockchainu Kava také pro celý ekosystém vývojářů DeFi. Hard Protocol je první aplikace na Kava, která slouží jako peněžní trh napříč řetězci uživateli, kteří drží aktiva, včetně bitcoinů, XRP, USDX a dalších. Podobně jako Apple, Kava vyžaduje, aby vývojáři aplikací používali přísnější vývojový ekosystém, kde se komunita podílí na správě, hlasuje o návrzích a dodržuje přísná pravidla pro vývojáře. Například jsou vyžadovány pravidelné audity kódu. 

Přístup Apple chrání zákazníky

Podat žádost o Apple App Store je utrpení. Podmínky nastínil technologický gigant jasně stanoví, jaké typy příspěvků budou přijímány. Apple vyžaduje od svého vývojářského ekosystému čistý a správný proces, který nenechává žádný prostor pro interpretaci. Zároveň lze odmítnuté žádosti znovu odeslat, pokud dojde k provedení nezbytných změn. 

Všechna tato opatření společnost Apple přijímá za účelem ochrany svých zákazníků za všech okolností. Zatímco Apple App Store je druhem brány pro budoucnost vývoje mobilních aplikací, implementace podobného přístupu pro decentralizované finance, nebo DeFi, pomáhá zbavit pšenici plev. Prostřednictvím vývojářů čoček založených na blockchainu Kava by mělo být pro aplikace budující finanční infrastrukturu pro budoucnost bankovnictví vyžadováno efektivní vynucování takového procesu gatekeepingu.

Současný stav DeFi není udržitelný

Základní princip zemědělství výnosů DeFi na ethereu nemusí být z dlouhodobého hlediska proveditelný. Pokud je cílem DeFi zvýšit efektivitu a dosah technologie na nejlepší potřeby uživatelů služeb pomocí finančních služeb. Více než odvětví v tomto odvětví musí podporovat požadavky na zabezpečení a rozsah, které jsou nutné k bezpečnému uspokojení potřeb uživatelů. Konkrétně jsou nové projekty téměř motivovány k tomu, aby slibovaly větší odměnu investorům ve srovnání s jejich konkurencí. Hra one-upmanship může fungovat dobře jen tak dlouho, než se všechno rozpadne, protože DeFi by měla být více než války s pobídkami a zaměřit se na poskytování bezpečných a zabezpečených finančních služeb uživatelům lépe než bankám

Zdroj: CoinGeckoZdroj: CoinGecko

V současném stavu je v něm většina nadšenců DeFi pro krátkodobé zisky. Být v tom „pro technologii nebo základní hodnoty“ má zdánlivě menší význam. Spíše než vytvářet větší napětí mezi těmi, kdo si cení principů, a uživateli, kteří chtějí vydělat více peněz, bude nutný nový akční plán. 

Odměňující přispěvatelé spíše než spekulanti

Jeden možný obchodní model přichází ve formě odměňování přispěvatelů do sítě, místo spekulací s cenami tokenů. Kdokoli, kdo plní úkoly v síti – například jako validátor nebo staker -, může být za své úsilí odměněn. To vytváří pobídku pro ty, kteří přispívají, a zajišťuje, že se vývojáři protokolů mohou soustředit na to, co umí nejlépe: zefektivnění kódu. 

Jedním z projektů zkoumajících tento model je Kava, vrstva blockchain navržená tak, aby poskytla vývojářům DeFi základnu pro vytváření aplikací napříč řetězci. Aplikace postavené na sadě Cosmos SDK mohou také bezproblémově spolupracovat s jinými řetězci sady Cosmos SDK. První aplikace využívající výhody Kava se nazývá Hard Protocol. Zdědí to funkce cross-chain stejně jako robustní zabezpečení, které poskytují uzly validátoru Kava. Navíc aplikace na Kava, jako je Hard Prtocol, mohou využít Chainlink Oracles pro bezpečné cenové kanály. Současní poskytovatelé likvidity dodávající aktiva na peněžní trh Hard Protocol získají HARD, token řízení Hard Protocol. To slouží jako pobídka pro stávající přispěvatele, aby pokračovali v tom, co již dělají.

Rostoucí zaměření na bezpečnost

Zabezpečení je problémem pro projekty DeFi postavené na Ethereu. Přesněji řečeno, došlo k desítkám nových projektů, které se potýkají s chybami, problémy nebo stahováním koberců. Problémy s kódem lze vyřešit pomocí audity, Zatahování koberců je však jasným příkladem narušení bezpečnosti s hanebným záměrem. Pokud budou tuto technologii využívat větší finanční instituce, musí být ochrana zákazníků větší prioritou v sektoru DeFi. 

Z tohoto pohledu Kava aktivně udržuje přístup podobný finančním institucím, navazuje partnerství a pracuje s tradičními bankami. Přesněji řečeno, síť společnosti Kava představují některé z největších finančních institucí ve vesmíru. Jak se projekt stále rozrůstá, spustí se více aplikací a do ekosystému bude přidáno více validátorů. V důsledku toho seznam ověřovatelů se v posledních týdnech poměrně rozrostla a více než 80 institucí provozovalo uzly. Každý ověřovatel, volič a účastník decentralizuje síť dále. Větší decentralizace zajistí lepší zabezpečení pro všechny uživatele. 

Dalším aspektem, který je třeba mít na paměti, je, že kód napájející tento projekt DeFi je vytvořen účelově se silným zaměřením na škálovatelnost a rychlost. Kromě toho se provádějí pravidelné audity kódu, aby se předešlo neočekávaným chybám. Tyto audity jsou dalším příkladem rostoucího zaměření na bezpečnost. 

Tento přístup se vztahuje i na kohokoli, kdo staví na vrcholu Kava ekosystém. Podobně jako požadavky vynucené Apple App Store bude Kava vyžadovat více auditů kódu a poskytovat bezpečnější prostředí pro uživatele. Během auditu bude navíc zkontrolován kód jakékoli nové aplikace, produktu nebo služby, aby se vytvořilo bezpečné prostředí pro uživatele produktů a služeb DeFi.

Závěrečné myšlenky

Krajina DeFi významně vzrostla, ale stále je třeba překonat konkrétní problémy. Spuštění společnosti Kava na peněžním trhu Tvrdý protokol potvrdí, zda se přístup týmu k decentralizovanému financování může vyplatit. Je to nativní blockchain, spíše než projekt běžící na Ethereu. Tím se liší od mnoha současných „špičkových“ podniků DeFi na současném trhu, protože podobně jako Ethereum může každý token vytvářet a spouštět své vlastní projekty jako aplikace na Kava. 

Poskytnutí alternativy k decentralizovanému finančnímu ekosystému Ethereum může přinést výmluvné výsledky .. KAVA je stále relativně nová a není příliš známá. Projekt není uveden na DeFi Pulse a zatím není k dispozici na Coinbase. Očekává se však, že bude seznam uveden brzy. Málokdo slyšel o projektu KAVA, vzhledem k tomu, kolik peněz je v současné době uzamčeno v DeFi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me