Co je MimbleWimble? | Co víme o úsměvu a paprsku?

Střední

Jak se stále více lidí seznamuje se základními koncepty blockchainu, jedním z nejpřekvapivějších faktů, které se většina nadšenců kryptoměny učí, je skutečnost, že velká většina kryptoměn má velmi omezené funkce ochrany osobních údajů.

Jelikož soukromí a anonymita jsou v dnešní době velmi sporná témata, není divu, že si mince na ochranu soukromí získaly v posledních několika letech tolik popularity, protože nabízejí vysokou míru anonymity a bezpečnosti decentralizovaným způsobem..

I když bitcoiny a různé další typické blockchainové projekty mají různé funkce ochrany osobních údajů, stále existuje mnoho, co lze oproti jejich původním návrhům vylepšit. MimbleWimble, který se může pochlubit podobnými charakteristikami a aspiracemi jako bitcoiny, je jedním z projektů, jehož cílem je zlepšit soukromí i škálovatelnost první implementace blockchainu.

Co přesně je MimbleWimble?

MimbleWimble byl poprvé oznámen v létě 2016, kdy uživatel pod pseudonymem „Tom Elvis Jedusor“, zveřejnil zajímavou bílý papír na výzkumném kanálu bitcoinů. Fanoušci Harryho Pottera by si nyní měli vyzvednout odkazy, ale pro ty, kteří to neudělali, je Tom Elvis Jedusor jménem Voldemort a MimbleWimble je kletba nebo kouzlo, které váže jazyk cíle a brání mu a jí v mluvit o konkrétním předmětu.

Střední

Jak to funguje

Dotyčný protokol je navržen jako štíhlá verze protokolu Bitcoin a jeho cílem je zlepšit škálovatelnost a soukromí. I když je svléknuto, tvrdí, že jde o vylepšení všech vlastností bitcoinu v oblasti soukromí. Způsob, jakým si to klade za cíl, je pravděpodobně jedním z nejzajímavějších faktů o MimbleWimble.

Škálovatelnost

Pokud jde o to, jak řeší škálovatelnost, lze s jistotou říci, že to dělá velmi odlišným způsobem než mnoho jiných protokolů. Zaměřuje se na vytváření nových protokolů, díky nimž jsou spuštěné uzly mnohem méně náročné na zdroje, na rozdíl od jiných projektů, které se zaměřují na centralizaci a sharding / státní kanály řešení.

MimbleWimble je systém založený na UTXO, nikoli systém založený na stavu, což znamená, že je definován vstupy a výstupy. Místo toho, aby se zaměřil na zajištění obrovské propustnosti, řeší MimbleWimble méně zjevný aspekt škálování, jehož cílem je spíše vymýcení neefektivnosti než zvyšování výkonu.

MimbleWimble se zbavuje starých a nepotřebných transakcí, na rozdíl například od bitcoinů a etherea, které oba mají šíleně velké účetní knihy. To znamená, že hlavní kniha není zatěžována historickými datovými transakcemi, které zajišťují, že její velikost bude vždy pouhá megabajty.

Soukromí

Způsob, jakým MimbleWimble řeší problém soukromí, se také liší od ostatních projektů. Stručně řečeno, protokol kombinuje různé verze několika kryptografických „hacků“ určených speciálně pro bitcoiny.

Pro začátek používá MimbleWimble takzvaný protokol důvěrných transakcí, který je také nasazen na Liquid sidechain společnosti Blockstream pro bitcoiny. Tento protokol umožňuje uživatelům skrýt částky spojené s transakcemi (zpřístupnění informací pouze zúčastněným stranám – odesílateli a příjemci). Využívá kryptografický proces zvaný Pedersenův závazek.

CoinJoin je další postup / protokol používaný společností MimbleWimble a původně ji navrhl Gregory Maxwell, významný přispěvatel bitcoinového jádra. Tato metoda kombinuje různé transakce do jedné velké transakce, kde všichni odesílatelé posílají peníze všem příjemcům. Kombinací CT a CoinJoin MimbleWimble eliminuje potřebu tradičních prvků, jako jsou tradiční podpisy na transakce, stejně jako veřejné klíče a adresy.

Dalším velmi zajímavým aspektem MimbleWimble je skutečnost, že umožňuje vzájemné zrušení starých a nových transakčních dat. To vylepšuje způsob provádění prořezávání: stará transakční data jsou mazána, nové uzly se nemusí synchronizovat s celým blockchainem a data požadovaná uzly rostou mnohem pomaleji.

A co úsměv a paprsek?

Vzhledem k tomu, že se rok 2018 brzy blíží ke konci, jsou projekty blízko realizaci verzí aktuálního protokolu MimbleWimble. Tyto dvě implementace se nazývají Úsměv a Paprsek.

Grin je vyvíjen skupinou anonymních dobrovolných přispěvatelů. Projekt zahájil pseudonymní dobrovolník jménem Ignotus Peverell (další reference Harryho Pottera). Programovacím jazykem, který si vyberete, je Rust a stejně jako Bitcoin nebude Grin obsahovat ICO a nebude udržován žádnou konkrétní společností nebo nadací. Vzhledem k tomu, že Grin nemá integrovaný skriptovací jazyk, inteligentní smlouvy se zdají velmi nepravděpodobné, i když technologie zvaná skripty bez skriptů může umožňovat docela podobné funkce.

Očekává se, že Grin bude spuštěn někde počátkem roku 2019, protože je v současné době ve velkém vývoji a testování.

Druhá implementace MimbleWimble se nazývá Beam. Beam bude spuštěn a udržován neziskovou společností, ale údržba by měla být přenesena na neziskovou nadaci. Společnost během prvních pěti let obdrží 20% všech nově vytěžených mincí. Stále existuje spousta neměnných a neznámých prvků týkajících se budoucího vývoje paprsku. Zahájení projektu je však naplánováno na prosinec 2018.

Na závěr

Vezmeme-li v úvahu vše, MimbleWimble je rozhodně jedním z „dobrých projektů“. Protokol je velmi slibný, přesto jeho budoucnost závisí na tom, jak silná bude potenciální implementace. Dokud tedy Grin a Beam oficiálně neuvidí denní světlo, zůstává MimbleWimble velmi slibným a zajímavým protokolem, alespoň na papíře.

Zdroj obrázku: Střední

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map