Co jsou vedlejší řetězce? Jak fungují Sidechains? (+ VIDEO)

Zdroj: www.inc.com

Co jsou vedlejší řetězce?

Vedlejší řetězce nejsou novým konceptem v prostoru kryptoměny. Tato myšlenka se poprvé objevila v roce 2014, kdy řada důležitých osobností v kryptografii a vývoji digitálních měn zveřejnila akademický dokument představující Pegging Sidechains. Několik autorů je ústředními postavami Blockstream, který je předním inovátorem v postranních řetězcích a dalších bitcoinových pokrokech.

Sidechain je samostatný blockchain, který umožňuje zabezpečit přenos a použití tokenů plus dalších digitálních aktiv z jednoho blockchainu do samostatného blockchainu, který je pak v případě potřeby propojen zpět s původním blockchainem. Prostřednictvím tohoto mechanismu není primární blockchainová síť ohrožena z hlediska rychlosti a výkonu, protože postranní řetězec pracuje nezávisle na něm.

Postranní řetězce byly vytvořeny výhradně za účelem vylepšení určitých vlastností blockchainu a jsou definovány pro jeden konkrétní případ použití. Může existovat několik postranních řetězců, které mají odpovídajícím způsobem rozděleny různé úkoly pro zlepšení efektivity zpracování. Mezi další aplikace patří optimalizace pro vyšší rychlosti a pro větší výpočty. Bez ohledu na to lze postranní řetězce použít k řízení využití komerčních blockchainů.

Jak fungují postranní řetězce?

Sidechain je nezávislá účetní kniha, která je připojena k nadřazenému (hlavnímu) blockchainu pomocí obousměrného kolíku. Obousměrný kolík umožňuje digitální aktiva mezi nimi zaměňovat naprogramovanou rychlostí mezi hlavním blockchainem a postranním řetězcem. Primární blockchain se obvykle označuje jako „hlavní řetězec“ a všechny propojené blockchainy se nazývají „postranní řetězce“.

Zdroj: www.bitcoinwiki.org

Když někdo z mateřského řetězce chce převést svá aktiva do postranního řetězce, musí nejprve převést své mince na výstupní adresu, kde budou mince uzamčeny, aby je uživatel nemohl utratit jinde.

Po dokončení transakce se v řetězcích sdílí potvrzení, po kterém následuje čekací doba na další zabezpečení. Po čekací době je na vedlejším řetězci uvolněn odpovídající počet mincí, což uživateli umožňuje přístup a utrácení. Opačný proces nastává, když je převod z postranního řetězce proveden zpět do hlavního řetězce.

Základní technologie

Federace

Federace je shluk serverů, které fungují jako mezilehlý bod mezi hlavním řetězcem a bočním řetězcem. Federace určuje, kdy jsou zaslané mince uzamčeny a také kdy jsou uvolněny. Vývojáři postranních řetězců si mohou vybrat účastníky federace. Tvůrci postranního řetězce mohou vybrat, které servery tvoří federaci. Nevýhodou použití federací je to, že vložily další vrstvu mezi postranní řetězce a primární řetězec.

Zdroj: www. hackernoon.com

Bezpečnostní

Hlavní výhodou postranních řetězců je, že jsou nezávislé na jejich hlavním řetězci. To znamená, že postranní řetězce zpracovávají své zabezpečení samostatně. Pokud by se na postranním řetězci měl vyskytnout problém, může být potlačen, aniž by došlo k narušení hlavního řetězce. Totéž platí pro hlavní řetězec, v případě jeho hacknutí nebo ohrožení nebude postranní řetězec ovlivněn, přestože jeho hodnota bude výrazně snížena..

Vedlejší řetězce musí mít své vlastní horníky. Horníci mohou získávat odměny prostřednictvím sloučené těžby, což je proces, při kterém se těží současně dvě různé kryptoměny fungující na stejném algoritmu.

Výhody postranních řetězců

Sidechains si klade za cíl být řešením frustrující záležitosti – že přidání nových funkcí do kryptoměny jako bitcoin je nebezpečný podnik, protože 230 miliard $ je ohroženo, pokud nová funkce nefunguje nebo nefunguje správně.

Vedlejší řetězce usnadňují interakce mezi kryptoměnami. Umožňují vývojářům otestovat beta verze altcoinů nebo aktualizace softwaru před jejich implementací do hlavního řetězce. Tradiční bankovní úkoly, jako je dodávání a sledování vlastnictví akcií, lze nejprve vyzkoušet na postranních řetězcích, než je přesunete do hlavních řetězců. Pokud lze zvýšit bezpečnostní mechanismy pro postranní řetězce, lze použít technologii postranního řetězce pro masivní škálovatelnost blockchainu.

Další výhodou postranních řetězců je, že jsou trvalé. Nemusíte vytvářet nový postranní řetězec pokaždé, když je požadováno, abyste jej použili. Jakmile je boční řetězec vytvořen, je spravován a uchován, takže ho může použít jakýkoli vývojář provádějící zadaný úkol mimo hlavní řetězec.

Díky vytvoření postranních řetězců lze spravovat mnohem větší objemy transakcí, protože hlavní blockchain je zbaven své zátěže. I tak by fungující síť postranních řetězců mohla potenciálně nabídnout blockchainové technologii schopnost růst na komerční úroveň.

S ohledem na to ještě nebyly bitcoinové sítě implementovány do postranních řetězců, protože je třeba ještě vyřešit problémy, jako je zabezpečení a centralizace, než začneme investovat naše bitcoiny pomocí postranních řetězců.

Nevýhody vedlejších řetězců

Horníci jsou povinni zajistit, aby ostatní postranní řetězce byly bezpečné. Díky tomu je vytváření nových bočních řetězců nákladným procesem. Než bude možné postavit jakýkoli nový postranní řetězec, je třeba provést značné množství investic. Další nevýhodou postranních řetězců je federace, kterou musíte mít. Zvláštní vrstva vytvořená federací se mohla ukázat jako slabá stránka útočníků.

Závěr

Za posledních několik let se všechny současné blockchainy výrazně rozšířily, pokud jde o délku a úložný prostor. Proto bylo pro některé z těchto knih (zejména Ethereum) docela obtížné vyrovnat se s tak obrovským objemem sítě. Vedlejší řetězce mají potenciál rozšířit škálovatelnost systému a přinést do blockchainové sítě mnoho dalších výhod. Je potřeba jen nějaký čas a další experimenty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map