Vše o technologii Blockchain ׀ Průvodce pro začátečníky

blockchain

Co je to blockchain?

Blockchain je decentralizovaná databáze nebo digitální kniha transakcí kryptoměny, kterou mohou vidět všechny strany v síti.

Nejnovější transakce se zaznamenávají a přidávají do dokončených bloků v chronologickém pořadí, což účastníkům trhu umožňuje sledovat transakce související s kryptoměnou bez centrálního vedení záznamů. Každý počítač připojený k síti obdrží kopii blockchainu, který se automaticky stáhne.

První blockchain, který kdy existoval, vytvořil v roce 2009 Satoshi Nakamoto za účelem digitálního a anonymního zasílání plateb mezi dvěma stranami, aniž by k ověření transakce potřeboval prostředníka.

Jak funguje blockchain?

blockchain obrázek

Blockchainy jsou v zásadě sdílené databáze, které obsahují položky, které je třeba potvrdit a zašifrovat.

Blok je nejnovější a rozvíjející se část blockchainu. Zaznamenává poslední transakce, dokud není dokončena. Poté blok přejde do blockchainu jako permanentní databáze a vygeneruje se nový blok. Všechny bloky v blockchainu jsou spojeny v lineárním a chronologickém pořadí. Každý blok má hash předchozího bloku. Blockchain obsahuje informace o adresách a zůstatcích různých uživatelů, počínaje blokem genesis až po poslední blok, který má být dokončen.

Blockchainy jsou neměnné, což znamená, že při zadávání nových dat je nelze nikdy vymazat. I když data nelze vymazat, mohou souhlasící strany aktualizovat blockchain a data lze distribuovat, ale ne kopírovat.

Velikost blockchainu roste s každým kryptografickým přidáním bloku a někteří jej považují za problém při ukládání a synchronizaci.

Kód a rámec za blockchainy mohou být bezpečnou, digitální alternativou k bankovním službám a užitečným nástrojem ve finančních procesech.

Ale navzdory svému velkému potenciálu je technologie blockchain stále v rostoucí fázi; v důsledku toho mohou nastat problémy s nasazením technologie a chybami.

Konsenzuální protokol

Nejvýznamnějším rysem blockchainu je jeho konsensuální protokol, který zajišťuje, že všichni účastníci sítě dodržují pravidla sítě. Dva nejběžnější konsensuální protokoly jsou algoritmus Proof of Work (PoW) nebo Proof of Stake (PoS)..

U blockchainů, které vydávají krypty, určuje konsensus způsob uvolňování nových mincí z bloků. S PoW se nové krypto vytváří pomocí těžby, komplexního výpočetního procesu, a pomocí PoS se nové kryptografie dává uživatelům sítě tím, že je vsadí do své peněženky.

Distribuovaný výpočet

blockchain obrázek 2

Blockchain má odolnou distribuovanou architekturu. Každý uživatel určitého blockchainu, který na svém počítači provozuje celý uzel, si musí nejprve stáhnout kopii celého blockchainu. Poté může uzel běžet nezávisle a ověřovat nové transakce v celé síti.

Uzly uchovávají údaje o transakcích v bloku a pomáhají ověřit důkaz o práci pro blok. Základní koncepcí blockchainu je nedostatek centrálního uzlu, který zpracovává a distribuuje data, což zajišťuje, že se síť nezhroutí, pokud jeden uzel přestane fungovat.

Typy blockchainů:

  • Veřejné blockchainy (účetní knihy bez oprávnění) nemají žádná omezení a umožňují komukoli přispívat do hlavní knihy;
  • Soukromé blockchainy (povolené knihy) jsou omezeny pouze na účastníky, kteří jsou pozváni tvůrci sítě;
  • Hybridní blockchainy (konsorciové blockchainy) mají jak veřejné, tak soukromé blockchainové charakteristiky. Hybridní blockchainy mají sadu pravidel, ale síť je spravována skupinou dohodnutých organizací místo jedné entity.

Kryptoměny a blockchainy

První decentralizovaná kryptoměna, která kdy byla vytvořena, bitcoin, se zrodila s využitím technologie blockchain. Od svého zjevení byly vytvořeny tisíce kryptoměn pomocí stejné technologie blockchainu a kryptografie, což usnadňuje bezpečné a anonymní transakce. Rovněž došlo ke zvýšení počtu burz, jako je BitcoinRevolution.org, od vytvoření bitcoinu, jeho výroba pro lidi je snadné nakupovat, prodávat a obchodovat s kryptoměnami.

Jiná použití

chytrá smlouva

Měna není jedinou aplikací, kterou lze postavit na blockchainech. Veřejná blockchainová platforma Ethereum tuto technologii využila a využívá ji k vytváření „inteligentních smluv“. Jedná se o digitální smlouvy, které obcházejí zprostředkovatelské služby, a lze je použít k transparentní a bezkonfliktní směně peněz, majetku a akcií. Inteligentní smlouvy jsou skripty, které se samy spouštějí, když je splněna určitá sada podmínek. Přečtěte si o nich více v části Co jsou inteligentní smlouvy?

Tato technologie přitahuje nejen finanční instituce a burzy, ale také lidi z hudebního průmyslu, pojišťovnictví a zařízení internetu věcí (IoT). Bylo navrženo, že jej lze použít k hlasování, registraci zbraní a vozidel, lékařských záznamů, vlastnictví letadel i obchodování prostřednictvím Coincierge Bitcoin Superstar.

Vzhledem k jeho potenciálu zjednodušit obchodní operace začaly nové modely založené na blockchainu nahrazovat neefektivní účetnictví a drahé platby ve finančním sektoru.

Nejprve váhavě banky začaly zkoumat, jak mohou instalovat back-office vypořádací systémy pro zpracování obchodu, převody a další transakce s vyšší rychlostí, a zároveň jim šetřit peníze.

Bezpečnostní

bezpečnost blockchainu

Podle generálního ředitele a zakladatele společnosti Northwest Passage Ventures, která investuje do blockchainových technologických společností, je díky jednoduchému designu blockchainu nejbezpečnější technologií.

Dále říká: „Aby bylo možné přesunout cokoli hodnotného přes jakýkoli druh blockchainu, musí síť [uzlů] nejprve souhlasit s tím, že transakce je platná, což znamená, že žádná jednotlivá entita nemůže vstoupit a říci tak či onak, zda nebo nedošlo k transakci. Abyste to hackli, nemuseli byste hackovat jen jeden systém jako v bance … museli byste hacknout každý počítač v této síti, který proti vám bojuje. “

Spoluzakladatel Netscape a spoluzakladatel a generální partner firmy Silicon Valley v oblasti rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, Marc Andreessen, ocenil technologii blockchain také za její schopnost bezpečně přesouvat informace v digitálním formátu:

„Praktický důsledek [… je…] poprvé, způsob, jak může jeden uživatel internetu převést jedinečnou část digitálního majetku na jiného uživatele internetu, takže je zaručeno, že převod je bezpečný a zabezpečený, každý ví, že převod proběhlo a nikdo nemůže zpochybnit legitimitu převodu. Důsledky tohoto průlomu je těžké zveličit. “

Bez ohledu na to, jak bezpečné to může být, musíme mít na paměti, že žádný existující systém není imunní vůči hackerům.

Výpočetní prostředky jsou enormně vysoké, protože technologie potřebuje spoustu počítačů k vyhledání transakcí a vytváření nebo objevování bloků. Abychom dali věci perspektivu, bitcoinový blockchain nashromáždil výpočetní výkon v rozmezí 10 až 100krát mnohem více než všechny kombinované farmy společnosti Google.

“Takže opět [to] není ne-hackovatelné, ale podstatně lepší než cokoli, s čím jsme dnes přišli,” – Tapscott.

Výhody

Výhody blockchainu

Technologie distribuované účetní knihy se ukázaly jako velmi účinné při snižování nákladů. Tento systém usnadňuje vnitřní tok operací v obchodním a bankovním sektoru, což významně snižuje počet výdajů, chyb a zpoždění, ke kterým obvykle dochází při řešení tradičních metod evidence zásob.

Technologie distribuované účetní knihy budou mít největší dopad v následujících třech oblastech:

Účetnictví

Účetní systémy jsou nákladnější na údržbu ve srovnání s elektronickými knihami a také to snižuje počet zaměstnanců.

Chyby

Technologie distribuované účetní knihy eliminují opakované kroky potvrzování a mají mnohem méně chyb díky skutečnosti, že systém je téměř plně automatizovaný.

zpracovává se

Pokud bude zpoždění zpracování minimalizováno, bude v čekajících transakcích držen menší kapitál.

DLT také šetří makléře před vložením více peněz do nevypořádaných obchodů. Transparentnost technologií usnadňuje audit a šetří peníze na nákladech na dodržování předpisů v oblasti boje proti praní peněz.

Odstranění téměř veškerého lidského zapojení se ukáže jako přínosné při přeshraničním obchodování, což šetří čas, protože není ovlivněno časovým pásmem a zpracováním všech potvrzení stran o jejich platbě.

Další použití

Ověřte pravost

Technologie blockchain může lidem umožnit ověřit pravost a původ jejich produktů, protože s informacemi zaznamenanými v hlavní knize nelze manipulovat a jsou zcela transparentní.

Americká společnost Verisart vytvořila blockchainový systém pro aukční trh s názvem P8Pass, který zaznamenává podrobnosti o uměleckých dílech na bitcoinovém blockchainu. Společnost nabízí galerie certifikáty podporující blockchain, které dokazují autentičnost uměleckých děl.

Odvětví online hazardních her je jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví na světě a bude se neustále rozvíjet, a to zejména tváří v tvář novým technologiím, jako je technologie blockchain. Nástup blockchainu a kryptoměn zrodil moderní herní platformu zvanou Bitcoinová kasina. Při využití technologických, blockchainových a krypto kasin nabízí řešení základních problémů, které trápí hazardní průmysl, jako je transparentnost, soukromí a rychlé platby.

Rychlé převody peněz

rychlý převod peněz

Přeshraniční platby mají vždy dlouhou dobu zpracování. Technologie blockchain je v tomto scénáři dokonalým řešením, protože mnoho bank a zpracovatelů plateb uznalo její potenciál. Síť Ripple zahrnuje stovky špičkových bank a platebních služeb, které používají nebo začnou implementovat technologie založené na blockchainu, které usnadňují rychlejší převody. MoneyGram dokonce začal používat token XRP pro své transakce poměrně nedávno.

Tech gigant IBM vytvořil bankovní řešení pro přeshraniční transakce, také na základě Blockchainu.

Problémy

I když v současné době existuje u blockchainů velký humbuk, technologie je stále nová a je třeba podniknout mnoho kroků, než ji budeme moci plně využít k plnému potenciálu.

Závěr

Technologie blockchain nabízí mnoho výhod a prostředky k vytváření flexibilních a bezpečných podniků a operací. Uvidí se, zda se společnostem podaří tuto technologii přijmout a vyrábět služby a zboží, které zaujmou zákazníky. Doposud roste poptávka po službách založených na blockchainu a technologie se vyvíjí působivou rychlostí. Rovněž bude mít obrovský dopad na globální ekonomiku, zejména díky neustále rostoucímu seznamu aplikací v reálném světě. Bude však nějakou dobu trvat, než si lidé osvojí a zvládnou mnoho využití této technologie.

Technologie blockchain má nekonečné potenciální aplikace. V současné době jsou některé z uvedených aplikací stále ve vývojových fázích nebo v beta režimu. Stále více investorů nalévá peníze do blockchainových startupů, takže nebude překvapením, pokud se služby distribuované účetní knihy za pár let stanou mainstreamovými produkty.

Doporučený obrázek: innominds.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map