Bublina s krypto půjčkami by se mohla brzy objevit; Může to DeFi uložit?

reklama Phemex

Podle článku od Bloomberg, roste další úvěrová bublina – trh s krypto půjčkami. Bublina však může brzy prasknout kvůli nedostatku přísných úvěrových standardů a vysokému riziku. I když se to zdá být případ úvěrové ekonomiky vytvořené centralizovanými krypto společnostmi, vzestup úvěrových protokolů založených na chytrých kontraktech v DeFi ekonomice může pomoci otočit stav věcí na trhu krypto půjček.

Bublina s nadýmáním kryptoměn

Trh s krypto půjčkami, jen 2 roky starý, má nyní neuvěřitelných 5 miliard dolarů. Trh se objevil po prasknutí bubliny ICO v roce 2018 a cena digitálních aktiv se zhroutila. Lidé, kteří nechtěli prodat své kryptoměny za nízké ceny. Tehdy se objevila myšlenka půjčování kryptoměn za účelem získání úroku nebo použití jako zajištění k vypůjčení hotovosti a rychle se rozrostla na trh v hodnotě miliard dolarů. 

I když tento trh otevřel nové příležitosti pro úvěr, nepřichází bez vlastního podílu problémů. Skupina bývalých obchodníků z Wall Street věří, že tento trh rostl příliš rychle a směřuje k výbuchu. Trh se vyznačuje uvolněnými úvěrovými standardy a vysokým rizikem a tyto dva hlavní problémy jsou důvodem k obavám mnoha zúčastněných stran na krypto trhu.. 

Alex Mashinsky, zakladatel úvěrové platformy Celsius Network, se domnívá, že instituce se silnými postupy dodržování předpisů a řízení rizik nepředstavují pro tento trh riziko. Místo toho riziko pochází od nekomplikovaných jednotlivých obchodníků, kteří drží vysoce využívané krypto deriváty.

Je však třeba poznamenat, že ani instituce nejsou neomylné, jak lze odvodit z hospodářské krize v roce 2008, do níž byly zapojeny přední americké banky a další významné instituce na Wall Street. 

Jason Urban, generální ředitel společnosti Drawbridge Capital v Chicagu říká – 

“To, co mě drží v noci vzhůru, není adopce, nebo dokonce regulační nejistota: je to kreditní riziko … torpédo pod čarou ponoru je událost typu MF Global-Lehman Brothers.”

Zatímco některé centralizované společnosti poskytující půjčky kryptoměn zavedly přísná pravidla týkající se krypto půjček, jiné nikoli. Zac Prince, generální ředitel společnosti BlockFi tvrdí, že jeho firma dodržuje přísné standardy, a proto nikdy nezažila ztrátu ani pozdní platbu. Na druhou stranu existují společnosti jako Nexo, které si hrají s ohněm tím, že podporují „nedostatečně zadlužené“ půjčky, kde poměr půjčky k hodnotě není větší než 50%. 

I když tato prasknutí kryptoúvěrové bubliny nemusí ani způsobit zvlnění globální úvěrové ekonomiky, bude dále snižovat ceny digitálních aktiv, což by mohlo vést k exodu uživatelů z ekosystému kryptoměny. 

Může DeFi zachránit kolabující ekonomiku kryptoměn?

Protokoly o půjčování DeFi, i když plní stejnou funkci jako centralizované společnosti poskytující půjčky kryptoměn, se z hlediska jejich fungování zcela liší. V protokolech o půjčování DeFi, jako jsou MakerDAO a Compound, jsou podmínky půjčování zakomponovány do chytré smlouvy a hodnota zajištění úvěru je vždy vyšší než hodnota úvěru.

Pokud hodnota kolaterálu klesne pod určitou úroveň, pak dlužník musí zaplatit nějakou formu pokuty nebo jeho tokeny dané jako kolaterál se automaticky odemknou a zlikvidují na otevřeném trhu. 

Když dlužník vrátí jistinu z půjčky spolu s úrokem, vrátí se mu zástava zpět. Mnoho půjčovacích protokolů také umožňuje uživatelům půjčovat své vlastní kryptoměny a získávat o ně úroky. 

Všechny procesy v protokolech o půjčování DeFi jsou řízeny inteligentními kontrakty, takže každý proces je prováděn podle pravidel. Vzhledem k tomu, že úroveň zajištění je vždy vyšší než hodnota úvěru, je již riziko nesplácení kryto. Držitelé kryptoměny tak získají maximální užitek ze svých kryptoměn. Riziko nesplácení kryje také kolaterál, který poskytují.

DeFi by tedy mohla být schopna zachránit ekonomiku kryptoměn před kolapsem. 

“DeFi je odpověď.” [Má] Way transparentnější a mnohem více zajištění. Podniky poskytují špatné půjčky asi deset tisíc let – to není nic nového “ 

říká Robert Leshner, zakladatel společnosti Compound.

Sloučenina je v současné době na druhém místě DeFi Pulse, tracker pro projekty DeFi. V současné době je celková hodnota uzamčená ve Sloučenině vyšší než 115 $ MM. 

Půjčovací protokoly tvoří více než 80% celkové hodnoty uzamčené v projektech DeFi. Je konec 500 $ MM v celkové hodnotě zajištěné v úvěrových projektech. Problémem projektů půjčování DeFi je však to, že zatím tvoří jen malý zlomek ekonomiky krypto půjček – 10%. Protokoly DeFi musí předjet centralizované půjčky, aby způsobily narušení. 

Dobrou zprávou je, že ke změně dochází postupně. Celková hodnota uzamčená v projektech DeFi roste. DeFi za rok vzrostl o více než 300%. 7. listopadu DeFi dosáhlo nového historického maxima 3,475 MM v celkové hodnotě uzamčeno.

Bylo by rozumné očekávat, že projekty DeFi dále porostou, jak bude krypto komunita uznávat hodnotové nabídky, které nabízejí. Možná zahájí další masivní běh býků, nebo mohou přinést dokonce převrácení kryptoměny, pokud budeme myslet optimisticky. 

Chcete-li sledovat aktualizace DeFi v reálném čase, podívejte se na náš zpravodajský kanál DeFi Tady.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map