ETH 2.0: Dílčí dilema, které by mohlo vést k centralizaci validátoru

reklama Phemex

Ethereum je připraveno provést přechod na ETH 2.0 založený na Proof-of-stake za čtrnáct dní a jak se blíží dny oficiálního startu, očekávání kolem startu jen stoupají. Vitalik Buterin, spoluzakladatel společnosti Ethereum, nazval přechod jako největší aktualizaci sítě Ethereum od jejího spuštění.

Co vedlo k ETH 2.0?

Ethereum pracuje na důlním konsensu založeném na důkazu práce, který je považován za jeden z nejbezpečnějších těžebních konsensů, ale ne nutně nejúčinnějších. Všichni těžaři v síti vložili svou hashpower na těžbu dalšího bloku, kvůli čemuž zbytečně utrácí mnoho těžby.

Ethereum aspirovalo na to, aby bylo superpočítačem decentralizovaného světa, problémy se škálovatelností se však stále zvyšovaly a přes rok boom defi rostly až v roce 2020. Poplatek za plyn vzrostl na historické maximum a dopravní zácpy se staly zcela běžnými a navzdory několika snahám bylo zcela jasné, že síť ethereum ve své současné podobě nebude schopna se přizpůsobit rostoucímu ekosystému..

To vedlo k vývoji ETH 2.0 založeného na PoS, který obsahuje několik nových škálovatelných funkcí, které podle Buterina způsobí, že ETH 2.0 bude zpracovávat transakce na stejné úrovni jako centralizovaní giganti, jako jsou VISA a Mastercard.

Zdroj: CoinDCX

ETH 2.0 bude spuštěn ve třech fázích v rámci víceletého plánu:

  • Fáze 0: The Beacon Chian – 1. prosince 2020.
  • Fáze 1: The Shard Chain – 2021
  • Fáze 1.5: Shrnutí sítě – 2021
  • Fáze 2: Complete Shard – 2021

ETH 2.0 na papíře se jeví jako dobře propracovaný plán, který má ethereum pomoci stát se špičkovým blockchainem v prostoru kryptoměny s vysokou škálovatelností, nicméně mnoho analytiků a obchodních odborníků poukázalo na složitosti, které by mohly nastat. Podívejme se na některé klíčové problémy spojené s vydáním ETH 2.0.

Vsazené dilema

Pro spuštění The Beacon Chain 1. prosince by bylo potřeba celkem 16 384 validátorů, kde každý validátor uzlu musí zahrnout minimálně 32 ETH. Pro možné spuštění mainnetu v plánovaném termínu by tedy bylo zapotřebí vsadit celkem 524 288 ETH. V době tisku celkový počet uzamčených ETH dosáhl 94 880 ETH.

Cílový počet vsazených ETH může v současné době vypadat daleko, ale skutečná obava spočívá v samotném sázení. Mnoho krypto odborníků věří, že minimální počet ETH potřebný k tomu, aby se stal validátorem, je z dlouhodobého hlediska příliš vysoký, protože stojí přibližně 14 500 USD za současnou hodnotu ETH. To by skutečně omezilo účast malých zúčastněných stran, což by zase mělo dopad na decentralizaci sítě. Mnoho lidí věří, že maximalisté a velryby ETH budou dominovat validátorům, což by mohlo vést k centralizaci také v těžbě.

Ve skutečnosti jedna konkrétní adresa vsadila 16 000 ETH, což odpovídá 500 validátorům.

Vklady Ethereum 2.0

&# 128184; 69 856 ETH bylo uloženo za posledních 10 dní.

&# 128064; Na jednu adresu uloženo 16 000 ETH (= 500 validátorů)

&# 129383; Jedna entita aktuálně vlastní ~ 35%

454 432 ETH zbývá ke spuštění 1. prosince.

Předpokládané spuštění 31. ledna 2021. pic.twitter.com/MttAEku3SN

– Bitfly (@etherchain_org) 14. listopadu 2020

Sázkové fondy by se mohly stát volbou go-to pro mnoho lidí, kteří si mohou sami dovolit 32 ETH, kromě toho by i účast na sázkovém fondu závisela na sázkových odměnách.

Není dobrý čas být ETH Minerem

Nejhůře zasaženi změnou konsensu těžby z Proof-of-Work na Proof-of-Stake by byli těžaři, protože v Konsenzuálních validátorech založených na PoS s nejvyššími odměnami v rámci řetězce by se těžil další blok. Kromě toho by jejich současné těžební stroje zastaraly a nezbylo by jim nic jiného, ​​než buď prodat své těžební soupravy za zvýhodněné ceny nebo zahájit těžbu dalších mincí..

Je to především proto, že těžební soupravy založené na PoW jsou vysoce specializované a v současné době jsou ve své třetí generaci s těžebními soupravami ASIC.

Vysoká rizika a chyby zabezpečení

Sázení by bylo ústředním aspektem ETH 2.0, které by vedlo k rozmachu sázkových služeb prostřednictvím třetích stran a sázkových fondů. Sázení třetích stran však přichází s vlastní sadou nevýhod a rizik, která jsou docela podobná tomu, že jednou držíte kryptoměnu na krypto burzách. Zranitelnosti třetích stran jsou dobře známé a rozsáhlé, a proto by bezpečnost vsazených mincí byla velkým problémem.

Vkládání fondů by se nijak nelišilo a představovalo by riziko únikových podvodů, jak tomu bylo několikrát. Mnoho často nezkušených obchodníků často spadá do těchto podvodů, kde sázkové fondy nabízejí vysoké lukrativní výnosy a podvody, jakmile dosáhnou požadovaného cíle mincí.

Stojí za to odměny?

Množství ETH potřebné k tomu, aby se stal ověřovatelem na ETH 2.0, může vypadat příliš nákladně, ale odměny za sázení jsou ještě více odrazující, protože nejvyšší limit byl nastaven na pouhých 18,1%, zatímco výnosy mohou klesnout až na 1,36%. Podíváme-li se na oba tyto aspekty, není pro horníky příliš lukrativní, aby vsadili své ETH na ETH 2.0. Kromě toho by se od účastníků vyžadovalo, aby plnili svůj úkol v případě selhání validátoru, což by stálo pokuty, které by validátorům ještě více ztížily zisk.

Podíváme-li se na složitost zapojení v současnosti na ETH 2.0, v blízké budoucnosti by se staking jako služba mohla stát prominentním trhem.

Závěr

Vitalik Buterin promítl ETH 2.0 jako blockchainovou platformu, která by nesla vlastnosti, které jsme četli pouze teoreticky, jako jsou velmi vysoké transakční schopnosti za velmi nízkou cenu, 12sekundová bloková generace a škálovatelnost v centru pozornosti. Mnoho kritiků však poukázalo na složitost, která by zahrnovala po technologické stránce dosažení toho, co slibuje. Bylo by docela zajímavé sledovat, zda spuštění mainnetu 1. prosince připraví cestu pro sen, který si Vitalik představoval

Chcete-li sledovat aktualizace DeFi v reálném čase, podívejte se na náš zpravodajský kanál DeFi Tady.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map