Blockchain a Eating Cake: Trilemma škálovatelnosti

Vyvážení všech klíčových funkcí blockchainu je obtížné, ale mělo by to být dokonce cílem?

Můžete si dát dort a sníst ho také? To je otázka, kterou si trilemma škálovatelnosti blockchainu klade a kterou se Modex BCDB snaží vyřešit.

Trilema škálovatelnosti poprvé navrhl Vitalik Buterin, zakladatel kryptoměny Ethereum a decentralizovaného softwarového systému.

Trilema probíhá následovně. Blockchain má tři definující funkce, díky nimž je tak atraktivní: decentralizace, zabezpečení a škálovatelnost. Problémem je obtížné dělat všechny tři ve stejné míře. Zatímco jakékoli dvě ze tří funkcí se často navzájem pěkně kombinují, nutně to znamená obětovat zaměření na třetí funkci. Skutečně trilemma.

Obrazový kredit: Forbes

Pokud má být blockchain masově přijat, musí vývojáři nejprve tento zámek zrušit. Než se podíváme na potenciální řešení, prozkoumejme problém hlouběji.

Vyberte si svůj jed

Decentralizace je duší blockchainu a měří se ve stupních, nikoli absolutně. Blockchain může být více či méně decentralizovaný, ale nikdy jednoduše decentralizovaný nebo ne. 

Větší decentralizace znamená, že moc je v rukou lidí, čehož se blockchain původně snažil dosáhnout. Znamená to také větší zabezpečení, protože neexistuje jediný bod selhání, na který lze cílit, jako je tomu v případě našich současných modelů klient-server..

Decentralizace a bezpečnost se mohou navzájem pěkně propojit, ale to vynechá škálovatelnost – zvýšená decentralizace ohrožuje výkon a rychlost a znamená, že spory musí řešit komunita, nikoli centrální moderátor. Vysoký stupeň decentralizace a následně zabezpečení také ztěžuje vypnutí blockchainu používaného pro škodlivé účely, protože neexistuje jediný bod selhání.

Což nás přivádí k bezpečnosti, schopnosti blockchainu bránit se před vnějšími útoky a vnitřní manipulací. Decentralizace nestačí na to, aby se blockchain bránil, protože existuje řada potenciálních hrozeb: 51% útok, kdy pokud někdo drží více než polovinu tokenů, ovládá blockchain; útok Sybil, kdy útočníci vytvářejí více identit, aby zvýšili svůj vlastnický podíl v síti a následně řídili rozhodování, nebo útok Penny-spend, kdy útočník utratí velmi malé částky do velkého počtu účtů, aby promarnil skladování a zdroje.

Větší bezpečnost má tedy své zjevné výhody. Vysoký stupeň zabezpečení, jako vysoký stupeň decentralizace, však kompromituje škálovatelnost. Výkon a rychlost by byly obětovány pro alokaci potřebného výkonu a zdrojů k zabezpečení systému. Nikdo nechce používat nezabezpečený systém, ale také nechce používat pomalý.

Což nás zase přivádí k škálovatelnosti, což je počet uživatelů, které může síť podporovat, a také počet a rychlost transakcí, které dokáže zpracovat.

Vyšší škálovatelnost znamená rychlejší provozní rychlosti a vyšší objemy zpracovávaných transakcí. To také znamená, že je méně pravděpodobné, že se systém pokazí kvůli vyšší než očekávané poptávce uživatelů. Vyšší stupeň škálovatelnosti však povede k vyššímu stupni bezpečnostních obav. Čím větší je síť, tím větší jsou potíže a náklady na její zabezpečení.


Dnes existuje několik potenciálních řešení. Někteří například navrhují přidat „řešení škálovatelnosti druhé vrstvy“, známá také jako „řešení mimo řetězec.“ Zde se do hlavního blockchainu přidává druhý řetězec a v tomto druhém řetězci lze transakce odložit na šetří místo a snižuje přetížení sítě. Další řešení, které někteří navrhli, se zaměřuje na zefektivnění procesu dosažení konsensu za účelem zvýšení škálovatelnosti a rychlosti zpracování transakcí.

Modex BCDB

Problém není ani tak s blockchainem, ale spíše s tím, jak jej vnímáme a používáme. Blockchain není kouzelná hůlka, která se používá stejným způsobem pro různé problémy se stejným zázračným výsledkem. Každá situace a každá společnost má jiné potřeby.

To je místo, kde přichází Modex BCDB (Blockchain Database). Používáme modulární přístup a rozdělujeme blockchain na menší kousky – bloky, pokud chcete. Poté vytvoříme vlastní blockchainová řešení speciálně přizpůsobená konkrétním obchodním požadavkům a následně překonáme škálovatelnost. Místo toho, abychom se snažili dosáhnout všech tří faktorů rovnoměrně, dosáhneme toho, čeho chce klient dosáhnout, a podle toho zvážíme tři faktory.

Modex BCDB je middleware, což znamená, že spojuje blockchain s existující databází a vytváří novou strukturu, kterou vývojáři snadno používají a rozumí jí, i když o blockchainu nemají žádné předchozí znalosti. Dokud může vývojář pracovat s původním databázovým systémem, pak může pracovat s Modex BCDB, aniž by se musel učit další dovednosti. To zjednodušuje a urychluje přijetí.

S minimálními změnami může Modex BCDB přeměnit obyčejnou databázi na decentralizovanou. Neodstraňujeme existující databáze ani jejich datové položky. Místo toho je původní databáze zachována beze změny a integrita dat je zajištěna ukládáním metadat záznamů do blockchainu. Každá společnost může udržovat svou preferovanou databázi a stále se připojovat k síti využívající blockchain. Jinými slovy, opravdu si mohou dát svůj dort a sníst ho.

O autorovi: Alin Iftemi je vedoucím Modex, blockchainová společnost. Plně zkušený programátor je hybnou silou technologické průlomové platformy určené pro vývojáře a podniky zabývající se blockchainovým světem. Alin, vášnivá umělou inteligencí (AI) a strojovým učením, je v současné době jedním z mužů, kteří pracují na přijetí blockchainové revoluce v reálném životě se skutečnými výsledky. S téměř 20letou praxí ve velkých technologických společnostech vidí budoucnost jako úzký vztah mezi technologií a lidmi.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map