Jak se kryptoměny stávají součástí tradičního finančního sektoru

Tradiční finanční sektor zahrnuje mnoho subjektů, jejichž úkolem je poskytovat finanční služby maloobchodním a komerčním zákazníkům. Mezi takové subjekty patří banky, realitní společnosti, pojišťovny a investiční společnosti. Za současného stavu nabízí tradiční finanční sektor omezený přístup k významné části populace. Podle Světové bance zůstává zhruba 1,7 miliardy dospělých, tj. 31%, bez bankovního spojení na celém světě, což jim ztěžuje přístup k základním službám, jako jsou spořící, úvěrové a investiční produkty, což je nechává zaseknout v chudobě. Ale tento příběh se pomalu mění díky kryptoměnám a decentralizovaným finančním aplikacím.

DeFi funguje jako most

DeFi si klade za cíl rekonstruovat tradiční finanční sektor tak, aby byl otevřený pro všechny na celém světě, a to otevřeným a bez povolení. Ale než k tomu dojde, lidé zapojení do DeFi si uvědomili, že je třeba nejprve vybudovat most mezi centralizovaným a decentralizovaným světem.

Kryptoměny začaly nabízet jednotlivcům rovný přístup k finančním službám, aniž by museli procházet centralizovanými institucemi a jejich byrokracií. Doposud vyřešili mnoho problémů, pokud jde o finanční inkluzivitu a nabízení moci lidem nad jejich financemi, protože neexistují žádná geografická omezení, transakce jsou relativně levné a nezainteresované třetí strany, jako jsou banky, nemají žádný způsob, jak omezit přístup.

Ale mají svůj vlastní podíl na problémech, včetně vysoké volatility, což znamená, že je snadné přijít o své úspory, regulace se stále snaží dohnat a bojovat proti podvodníkům. Některé z těchto projektů jsou jednorozměrné zaměřené na jednu oblast.

Vzhledem k tomu, že decentralizace každého aspektu tradičního financování není tak snadná a vyžaduje čas, vytvoření logiky spojující DeFi a centralizované finance se zdá být logickým krokem na této cestě. A jsme svědky několika projektů, které pracují na tomto cíli prostřednictvím různých řešení. Některé projekty zatím pracují na tom, aby pomohly uživatelům používat krypto i fiat na stejných kartách, čímž jim pomohou získat přístup k půjčkám bez kreditního skóre nebo KYC.

Řešení dodavatelského řetězce

Další projekty jako Zesilovat pracují na poskytování smluvního úvěru nebo hypotečního úvěru na aktiva společnostem, které byly obvykle vynechány z tradičního systému poskytování úvěrů. Na základě Ethereum je Amplify decentralizovaný projekt dodavatelského řetězce, který je velmi slibný a jehož cílem je poskytnout malým podnikům příležitosti. Slouží jako hybrid tradičních finančních trhů a trhů blockchainu prostřednictvím infrastruktury B2B2C, která nabízí výhody řetězových protokolů, jako je správa, likvidita a sledovatelnost, ve spojení s těmi off-chain stakeholdery, jako jsou právní a účetní firmy a finanční institucí, čímž je zaručena hodnotová bezpečnost a legitimita aktiv v řetězci.

Jako most centralizovaného financování a DeFi má Amplify několik výhod, včetně udělování úvěrů malým podnikům nebo dodavatelům prosazováním dohod o řízení v řetězci díky mnohaletým zkušenostem s financováním dodavatelského řetězce a technologií blockchain.

Projekt má token AMPT používaný pro různé funkce, včetně správy, která umožňuje jeho držitelům podílet se na rozhodování. Token se také používá k financování půjček podle protokolu a ke stimulaci likvidity; držitelé jsou odměněni za uložení svých žetonů pro tento účel. Realizované zisky z procesu půjčování jsou přerozděleny mezi držitele tokenů.

DeFi inspiruje růst trhu s kryptoměnami

DeFi umožňuje decentralizovat mnoho sektorů, které tvoří tradiční finance, a inspirovala novou vlnu inovací v sektoru kryptoměn. Tento rok DeFi byla svědkem největší růst a inspiroval obnovený zájem o kryptoměny a blockchain.

Počínaje rokem s necelými 700 miliony USD v celkové hodnotě uzamčených (TVL) zaznamenal sektor DeFi během 12 měsíců 2100% růst, přičemž TVL v současné době dosahuje přibližně 16 miliard USD. Také počet DeFi tokenů vzrostl a dnes existuje více než 1500 tokenů. 

Boom DeFi byl dobrý pro celý trh, a dokonce i pro aktuální běh na trhu býků vděčí za dezfr. Největšími příjemci samozřejmě byly protokoly, které umožňují vývoj těchto aplikací, například Ethereum, EOS a Bitcoin.

Ethereum hostí více než 90% všech dnes existujících projektů DeFi. Poptávka po ETH požadovaná jako kolaterál na těchto projektech zaznamenala u druhého největšího kryptoměnového tokenu oživení bohatství v roce 2020. ETH od začátku roku získal více než 400% a musíte se vrátit o dva roky zpět, abyste našli poslední v době, kdy se token obchodoval kolem rozmezí 660 USD.

Zabalený bitcoin (WBTC), tokenizovaná verze bitcoinu, která běží na blockchainu Ethereum, sedí na druhém místě za ChainLink na grafech DeFi s tržním stropem přes 2,6 miliardy $.

Zájem o DeFi a projekty směřující k decentralizaci a překlenutí propasti mezi centralizovaným financováním a tradičními trhy se v nejbližší době nezpomalí, pokud bude současný stav předchůdcem toho, co přijde. Pokud vůbec něco, předpokládejme, že uvidíme další inovace, které každému usnadní přístup k základním finančním službám.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map