Uprostřed veškerého humbuku kolem ETH 2.0 existuje několik důvodů, proč se vývojáři mohou cítit znepokojeni. Projekt již má dlouhou časovou osu vývoje s plná implementace stále bude pravděpodobně více než dva roky pryč. Dokonce i poté, po mnoha dosavadních zpožděních, se nic nezdá jisté. 

Mezitím se nabízejí řešení druhé vrstvy jako oprava pro dobře zdokumentované platformy škálovatelnosti Ethereum. Na začátku června Vitalik Buterin tweetoval že řešení vrstvy 2 „v zásadě uspěla“, pouze pro lidi zapojené do projektů, které k tomu používají platformy odporovat jeho tvrzení. 

Mohla by ETH 2.0 Transition Risk Ethereum Decentralization? 

Vitalik Buterin lze jen stěží obviňovat z toho, že chce podpořit určitý úspěch pro Ethereum. Z pohledu vývojáře stále není uklidňující slyšet, že krátkodobé řešení škálovatelnosti Etherea ještě nefunguje tak, jak by mělo být, zatímco dlouhodobé řešení není ani zdaleka připraveno na implementaci. 

Nyní se zdá, že nejnovější zprávou je, že i když by hlavní vývojáři společnosti Ethereum dokázali implementovat ETH 2.0 rychleji, je třeba překonat další výzvy. Nedávno zprávy vysvětlete, jak tento přechod ovlivní horníky. Zdá se, že je to reálná možnost, že se někteří mohou rozhodnout opustit Ethereum pro jiné sítě, než přejdou na proof-of-stake, díky kterému se jejich role a těžařský hardware stanou nadbytečnými. To by jim poskytlo příležitost dostat se před ostatní v jiné síti. 

Jeden vývojář dokonce tvrdí, že nemusí být dostatek finančních prostředků na úspěšné zahájení sázení, což ohrožuje jak nastavení ETH 2.0, tak konec životního cyklu ETH 1.0. S poklesem počtu zúčastněných těžařů nebo sázkařů byla narušena decentralizace a tím i zabezpečení sítě. 

Kromě toho, s nejasností ohledně toho, jak bude přechod zvládnut, mnoho vývojářů dApp, včetně bzučivých DeFi platforem Ethereum, nejsou jasné jak to na ně dopadne. 

Celkově tedy tato nejistota pravděpodobně způsobí mnoha vývojářům nepříjemné pocity. Spolu s tím, jak se vypořádat s dlouhodobými problémy se škálovatelností, pokud se zabezpečení stane také hrozbou, mohli by začít ztrácet uživatele. 

Blockchain Bridges – využití interoperability pro řešení bezpečného škálování

Takže pokud druhé vrstvy ještě nejsou tam, kde potřebují být, ETH 2.0 je daleko a vypadá to, že by to z hlediska bezpečnosti mohlo být riskantní, je na obzoru nějaké světlo? Jedním z řešení pro vývojáře Ethereum dApp, kteří chtějí kompenzovat svá rizika při přístupu ke skutečné škálovatelnosti, je použití blockchainového mostu. 

Mosty blockchainu využívají interoperabilitu a umožňují vývojářům přístup k výhodám jiných platforem. Syscoin zahájila vlastní verzi mostu na začátku tohoto roku a připojila Ethereum k jeho síti, která nabízí vysokou propustnost a nízké transakční poplatky. 

Syscoin existuje již léta a své ICO spustil až v roce 2014. Na rozdíl od Ethereum prošla platforma několika iteracemi. V současné době ve verzi čtyři nejnovější aktualizace spustila vrstvu Z-DAG, což znamená acyklický graf zaměřený na nulové potvrzení. Z-DAG funguje na vrcholu vrstvy Syscoin pro kontrolu práce a poskytuje téměř okamžité vypořádání. 

Je to také interaktivní protokol, který nabízí zabezpečení transakcí, které je v průběhu času pravděpodobné. Transakce nízké hodnoty by tedy mohly těžit z okamžitého vypořádání 99,9% jistoty proti dvojnásobnému utrácení. Transakce s vyšší hodnotou však mohly čekat o několik sekund déle, než dosáhly 99,9999% jistoty. Výkon Z-DAG byl nezávisle prokázáno dosáhnout 60 000 transakcí za sekundu. 

Syscoin Bridge umožňuje kterémukoli vývojáři Ethereum poslat svůj token do ekosystému Syscoin ke zpracování. Zásoba tokenu je udržována konstantní pomocí obousměrného mechanismu mincovny a vypalování. Důkazy o mincovně a vypalování jsou spojeny do superbloků, které jsou ověřovány agenty Bridge, kteří jsou motivováni k tomu, aby udrželi hladký chod Syscoin Bridge s akciemi transakčních poplatků jako odměnu. Tímto způsobem je Syscoin Bridge skutečně decentralizovaný. 

Co to znamená pro vývojáře DApp? 

Vývojáři, kteří se rozhodli použít Syscoin Bridge, by jej mohli použít k vyrovnání potenciálních bezpečnostních rizik upgradu ETH 2.0. Všechny transakce dApp pomocí mostu by byly potvrzeny pomocí interaktivního protokolu, kde si vývojáři nebo uživatelé mohou dokonce zvolit vlastní úroveň zabezpečení transakcí. Syscoin je navíc sloučen s bitcoiny, což poskytuje jistotu zabezpečení skutečné decentralizace. 

Používání mostu také znamená, že vývojáři mohou nyní využívat škálovatelnost, místo aby čekali na aktualizaci ETH 2.0. Kromě toho mohou přistupovat ke všem těmto výhodám škálovatelnosti a zabezpečení, aniž by museli opustit Ethereum a veškerou interoperabilitu s dalšími dApps založenými na Ethereu, které nabízí. 

Celkově se zdá, že nejnovější zprávy o ETH 2.0 naznačují, že je třeba udělat více práce pro zabezpečení Etherea, než bylo původně vnímáno. Nakonec by to mohlo znamenat, že budou pravděpodobně další zpoždění. Mosty naštěstí poskytují dlouhodobá funkční řešení pro vývojáře, kteří hledají škálovatelnost se zárukou bezpečnosti a nepřetržitou službu bez ohledu na to, co se stane s budoucím vývojem společnosti Ethereum.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me