Decentralizované finance otřásají jádrem odvětví finančních služeb a umožňují lidem obchodovat, půjčovat a půjčovat si digitální aktiva odkudkoli na světě. DeFi spojuje výhody blockchainové technologie s nejdůležitějšími částmi tradičního finančního systému a vytváří řešení, které nabízí to nejlepší z obou světů.

Decentralizované aplikace mohou být dokonce spojeny dohromady, přičemž transakce mezi nimi jsou automaticky směrovány prostřednictvím programovatelných inteligentních smluv. Například úrok z půjčovací platformy by mohl být přesměrován na jinou, aby generoval ještě větší zájem.

Kromě základních věcí, jako je půjčování a půjčování, se DeFi také zabývá zásadnějšími otázkami moderního finančního systému, jako je finanční začlenění, větší likvidita a nižší náklady. Podle nedávných odhady, finanční služby nejsou přístupné více než 1,7 miliardám lidí na celém světě. Banky nemohou vždy fungovat efektivně ve všech regionech, což vytváří nepřiměřeně vysoké bankovní poplatky, které v této oblasti nejsou dostupné. 

Projekty vycházející z centralizovaných organizací jsou v prostoru DeFi obecně odsuzovány, a přestože je Tether podle tržní kapitalizace nejoblíbenější stabilnícoin, je stále mnohem centralizovanější než téměř jakýkoli jiný široce držený blockchainový token. Projekty DeFi jako MakerDAO přinesly určitou kontrolu zpět do distribuovaných sítí s DAI, decentralizovaným stabilnímcoinem, který není vázán na fiatovou měnu.

Prostor DeFi je překypující inovativními nápady a řešeními věkových problémů new-age. Ale decentralizované finance tomu tak vždy nebylo. Jen před několika lety lidé rychle odstranili DeFi jako nemožné, takže jeho enormní nárůst využití za poslední rok mu přinesl bezprecedentní pozornost.

Stejně jako většina fenoménů přes noc nebyla ani ve skutečnosti výsledkem krátkodobého pokroku. Jeho systémy fungují od začátku roku 2018, a přestože se jedná o jednu z nejvýnosnějších arén v blockchainu, DeFi má mnohem skromnější původ.

Proti tradici

Předtím, než se DeFi nazývalo DeFi, se vznášelo několik dalších jmen, ale štítky jako „Open Finance“ a „Crypto Finance“ jednoduše nepřenesly své cíle soudržně. Název, který skupina společností zahájila počátkem roku 2018 jako odpor proti tradičním systémům, se uvízla během prvního setkání s decentralizovanými financemi v San Francisku.

V daný den se v kancelářích Polychain objevilo více než 150 lidí, společně se zástupci některých z největších platforem DeFi současnosti, jako je Tvůrce nadace, 0x, dYdX, a Sloučenina. Zatímco růst DeFi nepochybně závisel na těchto základních platformách, síť Ethereum mohla hrát ještě důležitější roli.

Platforma, která byla průkopníkem programovatelných inteligentních smluv, byla od základu postavena na podporu decentralizovaných finančních aplikací. Spoluzakladatel Vitalik Buterin ve své bílé knize dokonce předpověděl vzestup různých dnes používaných DApps.

Jako nejoblíbenější síť pro inteligentní smlouvy decentralizované finance přirozeně tíhly k Ethereu. Jeho schopnost podporovat mnoho případů použití bez ústředního řídícího orgánu nadobro změnila blockchainový prostor. Z na začátku na méně než 700 milionů $, dnes na více než 20 miliard $, ETH zamčená na platformách DeFi vykázala za poslední rok pozoruhodný růst a zdá se, že je na vzestupu.

Bitcoiny nám možná umožnily provádět transakce bez bank, ale DeFi umožňuje lidem obchodovat. S nesčetnými příležitostmi profitovat a každým dnem se objevují nové, DeFi je na cestě stát se tváří blockchainového průmyslu.

Budoucí finance

Zatímco DeFi ukradl show pro blockchainový prostor, zbytek světa se mnohem více zajímal o pokračující pandemii COVID-19. Koronavirus byl pro světové ekonomiky zničující a ve strachu z rozsáhlého znehodnocení investic se mnoho lidí obrátilo na blockchainové platformy jako útočiště.

Od vytyčovacích systémů až po výnosy zemědělství nabízí blockchainový prostor několik lukrativních způsobů, jak rychle vydělat. Prostřednictvím těžby likvidity mohou obchodníci dokonce spojit platformy dohromady a investovat výnosy z jedné platformy, aby získali další výnosy z jiné. To může být neuvěřitelně přínosné, ale je zde také mnohem větší riziko.

DeFi tokeny jsou pravděpodobně nejvíce volatilními aktivy v blockchainovém průmyslu, přičemž stejně běžné události jsou víceciferné zisky a celkové odpisy. Díky tomu mají stabilnější platformy DeFi rádi Centrický, , které nabízejí pravidelné zhodnocení prostřednictvím systému dvou tokenů, se také dostávají do popředí.

Decentralizované financování má tak velký vliv, že dokonce přineslo BTC do blockchainu Ethereum Zabalený bitcoin (WBTC), přináší likviditu původní kryptoměny do finančních služeb v DeFi. Decentralizované financování je složité, ale to není vždy záporné.

Finanční systém kolem nás je dnes komplikovaný, ale postupem času jeho standardizace znamená, že většina technologií stojících za bankovnictvím je pro koncového uživatele neviditelná. Decentralizované finance dále přinášejí funkce, které na tradičních systémech nelze implementovat. Zatímco blockchain umožňuje obchodníkům vyměňovat žetony, koncept výměny akcií na jedné burze za akcie na jiné je nemyslitelný.

Banky, institucionální investoři a národní regulační orgány na celém světě konečně věnují pozornost blockchainu, a to především kvůli splash, který DeFi vytvořila. Žádní prostředníci neznamenají nižší režijní náklady a vyšší zisky pro všechny zúčastněné. Kryptoměny byly na přijímajícím konci jak humbuku, tak kritiky, přičemž některé z nich ji dabovaly budoucností peněz a jiné ji označovaly za nadměrně nafouknutou bublinu.

DeFi ukázala světu, že kryptoměny a blockchainová technologie tu zůstanou. Roky vývoje šly do přitahování většinové adopce a s tím, jak dobře si DeFi vedla za poslední rok, lidé konečně věnují pozornost.

Zřeknutí se odpovědnosti Prezentovaný obsah může zahrnovat osobní názor autora a podléhá tržním podmínkám. Před investováním do kryptoměn si proveďte průzkum trhu. Autor nebo publikace nenese žádnou odpovědnost za vaše osobní finanční ztráty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me