Grafy historických cen zemního plynu – historie cen zemního plynu

Zemní plyn je po ropě a uhlí nejdůležitějším zdrojem energie. Využití zemního plynu rychle roste a očekává se, že toto palivo do roku 2030 předběhne uhlí a posune se na druhé místo..

Největšími producentskými zeměmi zemního plynu jsou USA, Rusko, Írán, Katar, Kanada a Norsko. Vyrábí se nejen v těchto zemích. Kvůli jeho hojnosti jej také exportovali do dalších zemí po celém světě. Pro exportní proces je plyn přepravován potrubím nebo jako zkapalněný zemní plyn (LNG).

Téměř čtvrtina americké spotřeby energie je založena na zemním plynu. Národní referenční cena je obvykle určována futures kontraktem na zemní plyn divize NYMEX, který se obchoduje v jednotkách 10 000 mmBtu. Kolísání cen zemního plynu závisí na mnoha faktorech, včetně nabídky a poptávky na trhu, který zahrnuje produkci zemního plynu v USA, produkci ropy v USA, vývoz do Mexika, úrovně podzemního skladování, povětrnostní podmínky, vývoz LNG, ekonomické podmínky, a ceny alternativních paliv.

Zemní plyn – historické cenové grafy a data

Zemní plyn – historické cenové grafy:

25letý graf

10letý graf

5letý graf

1letý graf

Proč se dívat na historické ceny zemního plynu?

Při určování medvědího zkreslení v zemním plynu se podílejí různé faktory. Pojďme je prozkoumat jeden po druhém, abychom mohli předpovědět cenu zemního plynu.

Snížení poptávky / spotřeby v důsledku mírného počasí – Zemní plyn klesl na jeho hlavních trzích během prvních měsíců tohoto roku v důsledku historicky mírných teplot na severní polokouli. Podle provozovatelů přepravních soustav zemního plynu mírnější počasí v Evropě v prvním čtvrtletí roku 2020 oproti předchozímu roku snížilo poptávku po zemním plynu o plánovaných 2,6%. Kombinace nízké spotřeby energie související s vytápěním a vysoké energie větru způsobila 3% pokles spotřeby zemního plynu od zákazníků distribuce a 5% pokles výroby elektřiny na plyn.

Naopak poptávka po zemním plynu ve Spojených státech poklesla v prvním čtvrtletí roku 2020 o 4,5% oproti cenám z předchozího roku. Poté následoval prudký pokles rezidenční a komerční poptávky o téměř 18%. Spotřeba zemního plynu na vyspělých asijských trzích rovněž poklesla, protože dovoz LNG v Japonsku klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 3%. Domácí prodej zemního plynu v Koreji také v prvních 2 měsících roku poklesl o 2,5%. Rovněž poklesla poptávka v Rusku a na dalších euroasijských trzích, protože ruská spotřeba elektřiny v prvních třech měsících roku 2020 poklesla o 1,9%. Tato nízká poptávka způsobená nižší spotřebou v důsledku mírného počasí způsobila medvědí trend v oblasti zemního plynu.

Růst nabídky – Globální obchod s LNG se v 1. čtvrtletí letošního roku zvýšil o 13%, protože produkce suchého plynu v USA vzrostla o 7%. Během tohoto období měla Evropa téměř 60% podíl na dovozu LNG. Zásoby podzemních zásob prudce vzrostly a dovoz potrubí se snížil jak v EU, tak v USA. Americké zásoby zemního plynu vzrostly oproti předchozímu roku o 77%. Tento nárůst byl o 17% nad průměrnou pětiletou úrovní. Mezitím v Evropě vzrostly zásoby zásob o 40% na úroveň, která byla o 80% vyšší než pětiletý průměr. Všechny tyto zisky zásob podporovaly mimořádně nízké spotové ceny. V letošním roce byly spotové ceny zemního plynu Henry Hub v USA na nejnižší průměrné úrovni za 1. čtvrtletí od roku 1999. Mezitím evropská cena TTF dosáhla nejnižší úrovně od svého založení v roce 2003. Rostoucí objemy skladovaného zemního plynu také vážily ceny.

Uzamčení vyvolané pandemií koronavirů – Vypuknutí COVID-19, které dosáhlo svého vrcholu v únoru, způsobilo masivní pokles spotřeby plynu na úroveň blízkou nule. Globální využití zemního plynu v průmyslových a energetických odvětvích bylo v polovině března sníženo z důvodu omezení blokování, která byla uložena ve snaze kontrolovat šíření koronaviru. Spotřeba distribuční sítě však nebyla ovlivněna kvůli přiměřené poptávce ze strany domácností. V Evropě klesla poptávka po zemním plynu, přičemž Německo hlásí pokles o 3% a Nizozemsko o pokles o 7% ve srovnání s rokem 2019. Tlak na ceny zemního plynu však nadále zůstává, protože obavy z druhé vlny koronaviru jsou vážení na trhu. Ve srovnání s březnem však bude tlak nízký, protože došlo ke zrušení blokování a ekonomiky začaly znovu růst. Pomalejší ekonomická aktivita v červenci ve srovnání s předchozím rokem snížila průmyslovou spotřebu zemního plynu o 1,4 Bcf / d, což kompenzuje spotřebu a váží ceny zemního plynu.

Hurikán Laura – Nedávno hurikán Laura dopadl na pevninu a narušil četné operace na vývoz a rafinérii LNG. To narušilo vývoz zemního plynu a ovlivnilo ceny komodity.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map