Během úterních asijských obchodních hodin, WTI Ceny ropy nedokázaly prodloužit své zisky přes noc, poklesly pod 40,50 USD z 40,79 USD, zejména kvůli pokračujícímu nárůstu případů COVID-19, které stále posilují obavy z poptávky a zastiňují naděje na nový stimulační balíček USA. Kromě toho byly poklesy ropy dále posíleny poté, co Čína vyvolala další potíže s čínsko-americkou obchodní dohodou, která rovněž ovlivnila energetickou poptávku.

Obavy z poptávky dále nabraly další tempo po zveřejnění údajů o japonském dovozu ropy za srpen, které naznačovaly, že podle vládních údajů poklesl surový dovoz ostrovního národa o 26%. Globální obavy z nadměrné nabídky mezitím vzbudily tento týden po nárůstu libyjské produkce ropy ze 100 000 barelů denně (BPD) na 250 000 BPD. To zase vyvinulo další tlak na snižování cen ropy.

Naopak slabost široce založeného amerického dolaru, vyvolaná kombinací dalších faktorů, lze považovat za jednu z klíčových otázek, která pomáhá omezit hlubší ztráty cen ropy. Kromě toho se zdá, že americký Kongres má blíže dohodnout se na stimulačním balíčku, který také udržuje víko nad případnými dalšími ztrátami cen ropy. V současné době se ropa obchoduje za 40,22 USD a konsoliduje se v rozmezí 40,14 až 40,70.

Je třeba připomenout, že ceny ropy hlásily zisky z jednodenního obchodu, jelikož investice byly posíleny nejnovějším politickým vývojem v USA. Tyto naděje přišly poté, co sněmovna Nancy Pelosi ohlásila nový demokratický balíček pomoci s koronaviry ve výši 2,2 bilionu dolarů, který posílil trh. Zisky však nebyly krátkodobé, protože obavy z pokračující poptávky v důsledku pandemie koronavirů převažovaly nad nadějí na nový stimulační balíček USA. Podle poslední zprávy zemřelo v úterý na COVID-19 přibližně 1 milion lidí, zatímco počet úmrtí a infekcí v několika zemích nadále roste.

Slabá cena ropy byla napříč rybníkem dále zpochybněna zprávou, že libyjská ropa se nyní vrací na trh. Za zmínku stojí, že libyjská surová produkce tento týden vzrostla ze 100 000 barelů denně (BPD) na 250 000 BPD. Jak víme, těžba libyjské ropy byla po mnoho měsíců blokována, což snížilo globální nabídku a zvýšilo ceny. Kromě toho se zvýšil i vývoz íránských sankcí porušujících ropu, přičemž ze země nyní opouští 1,5 milionu BPD.

Ztráty v surové ropě lze dále přičíst také zintenzivnění boje mezi USA a Čínou. The South China Morning Post (SCMP) zveřejnil zprávu během raného asijského zasedání a navrhl další těžkosti pro čínsko-americkou obchodní dohodu. Důvodem je neschopnost Číny koupit do konce srpna dokonce třetinu dohodnutého amerického zboží. Kromě toho komentáře čínského deníku, že „Sinofobní politika Spojených států způsobí Číně ztráty v blízké budoucnosti, ale z dlouhodobého hlediska by z nich mohla mít prospěch Čína“ také nadále zpochybňují americko-čínské vztahy.

Naproti tomu sentiment na trhu trhu bliká zeleně od zahájení asijského zasedání, pravděpodobně kvůli nejnovějším titulkům naznačujícím silnou imunitní odpověď na vakcínu proti koronaviru, a to jediným výstřelem, v raných fázích pokusu. Kromě toho byla nálada na trhu dále posílena nadějí na americký stimul v boji proti ekonomickým účinkům koronaviru (COVID-19). Kromě toho měl optimismus kolem brexitu také pozitivní dopad na sentiment na trhu. Pozitivní nálada na trhu by tedy mohla být považována za jeden z klíčových faktorů, které pomohly omezit hlubší ztráty cen ropy.

Navzdory naději na další stimul zůstává americký dolar v depresi, přičemž nabídky v tento den přijímá uprostřed tržního rizika založeného na sentimentu. Na druhou stranu opatrná nálada obchodníků před úterní debatou o prezidentských volbách v USA mezi prezidentem Donaldem Trumpem a demokratickým kandidátem Joem Bidenem také ovlivnila americký dolar. Zisky amerického dolaru však pomohly omezit jakékoli hlubší ztráty cen ropy, protože cena ropy nepřímo souvisí s cenou amerického dolaru. Mezitím, do 22:23 ET (2:23 GMT), americký dolarový index, který sleduje dolar vůči koši jiných měn, klesl o 0,03% na 94,278, což kleslo z dvouměsíčního maxima zaznamenaného během minulý týden.

Při pohledu do budoucna se obchodníci na trhu budou i nadále soustředit na titulky týkající se brexitu, pandemie a amerických prezidentských voleb, které mohou poskytnout důležité vodítka. Kromě toho bude klíčové sledovat týdenní údaje o zásobách od soukromého poskytovatele, American Petroleum Institute (API). Hodně štěstí!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me