Svícen – strategie obchodování na Forexu

Svíčkové grafy jsou nejběžnější typy grafů, které používají maloobchodníci a investoři. Existuje mnoho dalších typů grafů, jako jsou čárové grafy, sloupcové grafy atd., Ale nevypovídají o minulých akcích cen, jako jsou vzory indikátorů svíček. Je-li aktivní obchodování založeno pouze na technické analýze, vychází projekce budoucí cenové akce z toho, jak se cena chovala v minulosti.

Analýza svícen je velmi užitečná forma technické analýzy. Funguje téměř dokonale v nestálých dobách, ale také adekvátně funguje v méně volatilních dobách. Celkově lze říci, že svícny i obchodování se svíčkami fungují celkem dobře samostatně nebo v kombinaci s jedním nebo dvěma dalšími ukazateli.

Svícny představují kolísání ceny po určitou dobu. Trvání může být tak malé jako jedna minuta nebo tak velké jako týden nebo měsíc. Tělo svícen je cenový rozdíl mezi otevírací a zavírací dobou. Dvě svislé čáry na každé straně, které se nazývají stíny nebo knoty, zobrazují nejvyšší a nejnižší bod ceny za dané časové období.

Zelený svícen na obrázku níže je býčí svícen, ve kterém je uzavírací bod vyšší než otvor. Červený svícen je medvědí svícen, což naznačuje, že cena při uzavření byla nižší než při otevření. Barvy těla jsou irelevantní, můžete je nastavit podle svých osobních preferencí.

barevný svícen.png

V obchodování se svíčkami je zelená svíčka býčí a červená svíčka medvědí. 

Nyní, když jsme vysvětlili, co je svícen, podívejme se na různé tvary, které může svícen mít.

Obchodování se svíčkami: Populární vzory grafů

Obchodníci provádějí technické analýzy, aby vytvořili nápady a strategie pro provádění budoucích obchodů. Svícenské formace jsou velmi užitečným nástrojem pro indikaci možností vstupu a výstupu. Jejich tvary velmi jasně ukazují, co se děje s cenou. Pojďme se podívat na některé z nejpopulárnějších a snadno rozpoznatelných vzorů při obchodování se svíčkami.

Dojis: V doji se cena otevírá a zavírá téměř na stejné úrovni poté, co byla obchodována na obou stranách. Kupující i prodávající se snaží posouvat cenu stále výše, ale nakonec cena končí v počátečním bodě. To znamená, že síly jsou stejné z obou směrů. Po vzestupném trendu, kdy kupující měli navrch, doji naznačuje, že prodejci jsou zpět v podnikání. To znamená, že dojde k obrácení nebo alespoň ke stažení. Opak se týká klesajícího trendu.

doji.png

Vlevo – typický svícen doji

Vpravo – obrácení indikováno svíčkem doji.

Kolíky / reverzní kolíky: V připínáčku se cena obchoduje pod otevírací úrovní a končí na stejné úrovni v době uzavření období. To znamená, že kupující se shodují s přesvědčením prodejců. Při sestupném trendu to znamená, že medvědi ztrácejí páru, a proto může dojít k obrácení. V uptrendu špendlík naznačuje, že prodejci se snažili tlačit cenu dolů, ale kupující převyšovali počet. Toto je potvrzení pokračování trendu a délky mají mnohem lepší šance než šortky.

obrácení kolíku.png

V sestupném trendu kolíkový svícen obvykle označuje obrácení.

pins.png

V uptrendu špendlíkové svícny obvykle označují pokračování trendu.

Reverzní piny jsou stejné jako piny, ale působí opačným směrem. Svíčka se otevře, býci se pokusí a pak se zaútočí medvědi, aby cenu vrátili zpět na otevírací úroveň. V uptrendu to znamená, že downtrend má brzy začít – v downtrendu značí obrácený kolík pokračování trendu.

inverzní obrácení kolíku.png

V uptrendu reverzní svíčky obvykle označují začátek medvědího trendu.

Kladiva / reverzní kladiva: Při obchodování se svíčkami jsou kladiva v zásadě stejná jako kolíky a reverzní kolíky, ale se silnějším momentem. U kladiva s klesajícím trendem se cena otevírá a obchoduje níže před uzavřením nad otevírací úrovní. To znamená, že kupující více než odpovídal prodejcům.

Velikost stínu se může lišit. Někteří tvrdí, že by to mělo být alespoň dvakrát větší než tělo, ale jedna věc je jistá; čím větší je stín / knot, tím větší a silnější je obrácení. To platí i pro piny. V uptrendu je kladivo znamením pokračování trendu. Reverzní kladiva jsou opačná, stejně jako reverzní čepy. Ukazují změnu trendu v uptrendu a pokračování trendu v downtrendu.

kladivo.png

Kladiva naznačují, že obrácení trendu je na místě.

rev kladivo.png

Obrácené kladivo v uptrendu naznačuje obrácení trendu.

Ranní / večerní hvězda: Ranní hvězdy a večerní hvězdy mohou při obchodování se svíčkami znamenat jen jednu věc – obrácení. Tvorba jitřenky zahrnuje tři svíčky, medvědí svíčku, neutrální svíčku a býčí svíčku. Formace znamená, že cena poroste, proto název „jitřenka“. Večerní hvězdy se skládají z býčí svíčky, nerozhodné a medvědí svíčky. Naznačují, že se blíží pokles ceny. Mezi třemi svíčkami by měly být mezery, k nimž může dojít pouze v denních nebo týdenních grafech, ale to není vždy případ.

ranní večer star.png

Večerní a ranní hvězdy vždy znamenají obrácení.

Medvědí / býčí pohlcování: Medvědí pohlcování je mnohem větší medvědí svíčka než předchozí býčí svíčka. Nová svíčka pohltí tělo předchozí svíčky. Na této formaci nezáleží na trendu, protože naznačuje pokles bez ohledu na trend. Naopak pro býčí zaplavující svíčku.

pohlcující bearish.png

Medvědí pohlcující obrácení – pády následují každou medvědí pohlcující svíčku.

býk egulf.png

Býčí pohlcování zvratu a pokračování – po vzestupu býčího pohlcování následuje růst ceny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map