Ripple (XRP) – shrnutí prognózy

Předpověď XRP: H1 2021

Cena: 0,55 $

Ovladače cen: Pozitivní sentiment kryptoměny, XRP v oběhu, legální bitva SEC oceňována na trh

Předpověď XRP: 1 rok

Cena: 0,30 $

Ovladače cen: Slábnoucí býčí kryptoměna, zaostávající výkon USD, prodej zvlnění mince, úsudek SEC

Předpověď XRP: 3 roky

Cena: 0,15 $

Cenové faktory: Zvýšená konkurence, další regulace, možný právní spád od roku 2021 SEK

Shain Vernier, americký analytik

Čtvrté čtvrtletí roku 2020 (Q4) bude pamatováno jako stěžejní doba pro kryptoměny. Silný býčí sentiment dominoval třídě aktiv, protože koronavirus (COVID-19) a začala panovat politická nejistota. Částečné znovuotevření globálního hospodářství, rozhodnutí ve všeobecných volbách v USA a konečný závěr ságy o brexitu vnesly optimismus do mnoha tříd aktiv. Už dávno byl pryč panický prodej COVID-19 v březnu 2020 – na jeho místě byl optimismus poháněný obnovou.

4. čtvrtletí 2020 se ukázalo jako býčí období pro vedoucí krypta. Mezi největšími vítězi byli bitcoiny (BTC) a ethereum (ETH), přičemž oba dosáhly nových rekordních maxim. Ripple (XRP) bohužel neprojevil epické nabídky, jaké udělalo mnoho jiných kryptů. Během Q4 dosáhl XRP vrcholu na 0,78 $; pouze asi 24% z maxim v lednu 2018, 3,30 USD. Pozdní 2020 přinesl euforický nákup do většiny tříd aktiv v oblasti kryptoměny; pro XRP pokračovala krypto-zima.

 

Aktuální XRP / USD Cena: $

 

Nedávné změny v ceně zvlnění

Doba Změnit ($) Změna %
30 dní +0,29 $ +104%
3 měsíce +0,30 $ +1,11%
6 měsíců +0,27 $ +90%
1 rok +0,26 $ +86,7%
3 roky -0,56 $ -47,5%

Zvlněný živý graf

 

Podobně jako u jiných kryptoměn je trh XRP poháněn různorodou sbírkou podkladů. Pověsti, vládní regulace, přijetí hlavního proudu a zdraví společností jsou čtyři běžné tržní faktory, které XRP sdílí se zbytkem třídy aktiv. XRP je však mimořádně jedinečný produkt. Společnost Ripple, která byla zahájena v roce 2012, má dlouholetou historii jako jedna z předních mincí podle tržní kapitalizace. Díky mamutí float 100 miliard jednotek a extrémně nízké ceně je XRP mnohými považováno za „stříbro kryptoměn“. Pokud si nemůžete dovolit BTC nebo ETH, pak se XRP jeví jako vhodná volba. 

Od počátku ceny XRP pravidelně klesly z úrovně předních kryptoměn. Jedním z hlavních důvodů je to, že XRP je pouze jedním z několika aktiv propagovaných mateřskou společností Ripple. XRP navíc není „těženo“ veřejností, jako je BTC, ETH nebo litecoin (LTC). V roce 2012 společnost Ripple vytěžila 100 miliard XRP, které měla společnost Ripple pravidelně prodávat veřejnosti. Od roku 2021 je v oběhu jen asi 45 miliard – dalších 55 miliard drží společnost Ripple pro budoucí šíření. Toto je extrémně kontroverzní aspekt cen XRP; teoreticky může Ripple „odložit“ velké bloky XRP na trh podle potřeby. Vzhledem k této funkcionalitě existuje otázka, zda může být cena XRP její mateřskou společností přímo manipulována.

Faktory ovlivňující zvlnění mince

Hodnota kryptoměn s ohledem na nabídku a poptávku je zajímavá studie. Odborníci ve skutečnosti tvrdí, že omezené dodávky BTC jsou hlavním důvodem jeho prudkého nárůstu v soutěži 2020/21 z 3500 na 50 000 dolarů. V lednu 2020 bylo v oběhu asi 18,5 milionu BTC s maximální dodávkou 21 milionů. V podstatě inherentní nedostatek BTC vedl k výraznému nárůstu hodnoty, jak rostla poptávka. Dichotomie nabídky / poptávky pro XRP je téměř 180 ° od BTC – je k dispozici tuna XRP a ještě více je drženo v rezervě. Vztah zvlnění, XRP a nabídky / poptávky je klíčovým faktorem ovlivňujícím jakékoli budoucí předpovědi hodnoty mince.

Ripple (XRP): 5letá cenová předpověď

Během prvního čtvrtletí roku 2021 by bylo výzvou argumentovat proti vzestupnému sentimentu, který ovládal většinu třídy aktiv kryptoměny. Ceny se dostaly na astronomická maxima, protože se zdálo, že tradiční přijetí krypt je hned za rohem. Budoucnost Ripple a XRP byla přesto extrémně nejistá. Soudní spor podaný Komisí pro cenné papíry v USA (SEC) proti Ripple hrozil, že bude mít vážný dopad na společnost. Kromě toho byla řada outsiderů připravena vnést novou konkurenci do sektoru kryptoměn. Nakonec bude pětiletá hodnota XRP záviset na tom, jak se bude pohybovat proti SEC, průmyslové konkurenci, nabídce v oběhu a agregovanému výkonu kryptoměny.

Jak bude nabídka a poptávka ovlivňovat ceny XRP?

Nezáleží na tom, zda obchodujete s akciemi, komoditami, měnami nebo kryptoměnou, nabídka a poptávka jsou klíčovým faktorem ocenění. Obecně platí toto pravidlo: pokud jsou zásoby nízké a poptávka vysoká, ceny rostou. Od poloviny roku 2020 do února 2021 vedla silná veřejná a institucionální poptávka po kryptách k tomu, aby ceny dosáhly rekordních maxim. XRP byl odlehlý – proč? Odpověď spočívá ve vztahu na straně nabídky mezi XRP, její mateřskou společností Ripple a obchodní veřejností.

Než pochopíte křivku nabídky / poptávky XRP, je důležité se podívat na metodiku společnosti Ripple týkající se správy mincí. K únoru 2021 společnost Ripple Inc. držela přibližně 6,3 miliardy XRP, zatímco dalších 48 miliard vložila do kryptograficky zabezpečeného účtu úschovy. Ve veřejném oběhu tak zůstalo asi 45,6 miliard XRP z celkových 100 miliard. Ve skutečnosti Ripple ovládal zhruba 55 miliard XRP, zatímco veřejnost držela 45 miliard; rozdělení většiny 55/45. Od poloviny února 2021 byla cena XRP 0,60 USD, což činí celý tržní strop zhruba 60 miliard USD – společnost Ripple přímo vlastnila 33 miliard USD. Je logické, že když se Ripple rozhodne uvolnit do oběhu více XRP, ceny budou výrazně ovlivněny.

Aby se zvýšila cirkulující nabídka XRP, musí Ripple prodávat mince kupujícím. Zde je pohled na oficiální zásady prodeje společnosti Ripple: “Od roku 2012 společnost Ripple metodicky prodává XRP a používá jej k pobídce k činnosti tvůrců trhu ke zvýšení likvidity XRP a posílení celkového zdraví trhů XRP.” Jinými slovy společnost Ripple prodává XRP, aby zajistila provozní a cenovou efektivitu. Jak tedy Ripple zvládne tento posun vpřed? To je záludná otázka. Během druhé poloviny roku 2020 se společnost Ripple začala aktivněji angažovat na trzích XRP. Pro Q3 2020 (1. července – 30. září) společnost Ripple prodala XRP v hodnotě 81,39 milionu USD a koupila 45,55 milionu USD za 35,84 milionu $. Čtvrté čtvrtletí (1. října – 30. prosince) se ukázalo ještě agresivnější. V případě Q4 Ripple prodal XRP v hodnotě 111,12 milionu dolarů, koupil 34,85 milionu dolarů, v čisté hodnotě 76,27 milionu dolarů. 

Závěr: s růstem cen Ripple prodal více XRP. U Q3 2020 byl XRP v rozmezí od 0,17 do 0,25 USD; Ve čtvrtém čtvrtletí se tento rozsah rozšířil na sever a ustálil se mezi 0,25 a 0,75 USD. Cenová akce Q4 stojí za bližší pohled. Od začátku října se XRP obchodovalo v blízkosti 0,23 USD; polovina listopadu přinesla špičkový vrchol 0,76 $; na konci prosince ceny klesly na 0,21 USD. V zásadě společnost Ripple začala prodávat XRP, obchodníci ji následovali a ceny se rychle pohybovaly níže. 

Když vezmeme v úvahu obrovskou nabídku XRP, kterou Ripple přímo ovládá, je prodej nových mincí extrémně medvědí hnací silou trhu. V případě, že Ripple potřebuje injekci kapitálu nebo je nucen rozptýlit uložené peníze, ceny XRP utrpí. Dokud nebudou zásoby XRP vyčerpány a mince v oběhu se stanou většinou agregované nabídky, budou prodeje Ripple XRP představovat impozantní riziko poklesu. Naopak, pokud Ripple zastaví prodej XRP na delší dobu, ceny se pravděpodobně stabilizují nebo se posune výše.

Může SEC vs zvlnit hodnocení zkaženosti?

Dne 22. prosince 2020 oznámila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), že podala žalobu proti společnosti Ripple Labs Inc. Požadavek SEC vycházel z tvrzení, že více než 1,3 miliardy USD bylo získáno prostřednictvím probíhající neregistrované nabídky cenných papírů. Podle stížnosti SEC pomohl spoluzakladatel Christian Larsen a generální ředitel Bradley Garlinghouse od roku 2013 společnosti Ripple při neregistrovaném prodeji miliard XRP na financování podnikového podnikání. Garlinghouse a Larsen navíc prodali XRP v hodnotě 600 milionů dolarů pro osobní zisk. SEC v zásadě tvrdí, že tyto prodeje XRP byly v rozporu s federálními zákony o cenných papírech. Ředitelka divize vymáhání Stephanie Avakian shrnula SEC pozice: „Emitenti, kteří hledají výhody veřejné nabídky, včetně přístupu k drobným investorům, široké distribuce a sekundárního obchodního trhu, musí dodržovat federální zákony o cenných papírech, které vyžadují registraci nabídek, pokud neplatí výjimka z registrace. Tvrdíme, že společnostem Ripple, Larsen a Garlinghouse se nepodařilo zaregistrovat jejich pokračující nabídku a prodej miliard XRP drobným investorům. “ 

Jádro společnosti SEC vs Ripple je otázka, zda XRP je či není zabezpečení. V počáteční reakci na poplatky Ripple uvádí, že XRP není investiční smlouva, ale kryptoměna. Andrew Ceresney, externí poradce pro Ripple, měl toto říci o pohledávkách: “Případ SEC je bezprecedentní a nedomyslený.” SEC ignorovala jasný status XRP jako virtuální měny, což je v rozporu nejen se závěry jiných regulačních agentur, ale také s mezinárodními regulačními režimy. SEC nyní rozšiřuje koncept „investiční smlouvy“ za hranice svého zlomu. “ Teoreticky má Cerenskey bod. Funkce XRP spočívá v usnadnění přeshraničních transakcí. Rovněž se obchoduje na stovkách burz po celém světě, daleko za hranicemi SEC SEC. V rozhovoru pro CNBC z roku 2019 to řekl předseda SEC Jay Clayton o klasifikaci aktiv kryptoměn: “Kryptoměny; toto jsou náhrady za svrchované měny. Tento typ měny není cenným papírem. “ Clayton dříve zdůrazňoval, že všechny počáteční nabídky mincí (ICO) jsou cenné papíry a “Pokud se jedná o zabezpečení, regulujeme jej [SEC].”

I když je vždy těžké předvídat, co se bude dít u soudu, zdá se, že má Ripple impozantní obranu. Klíčové aspekty případu spočívají v tom, že společnost Ripple nikdy nedržela ICO pro XRP a držitelé XRP nemají nárok na žádný podíl na zisku společnosti. Alespoň s ohledem na Claytonovy komentáře se zdá, že tyto dvě položky diskvalifikují XRP z klasifikace jako cenný papír. Není však náhoda, že se tento případ dostal jako kryptos rally do nových výšin. Myšlenka držet kryptoměny jako investice – místo toho, aby se používaly k obchodování – se uchytila ​​u institucionálních investorů. Skrz SEC vs Ripple, vypadá to, že vláda USA má zájem na vytvoření nového mocného precedensu pro kryptoměny a bude je označovat jako cenné papíry. Jedná se o extrémně invazivní krok, protože každý nákup, prodej nebo převod kryptoměny by mohl spadat pod jurisdikci SEC.  

Registrace SEC v prosinci 2020 přinesla společnosti XRP nesmírný prodej. Během následku se obchodníci rozběhli do kopců a zahájili 50% dvoudenní propad v XRP z 0,50 $ na 0,25 $. I když se ceny v lednu 2021 odrazily, dopad soudního sporu byl obrovský. Do budoucna je jedna věc jistá – Ripple a XRP jsou na radaru vlády USA. Bez ohledu na to, co se stane v SEC vs Ripple 2021 je tento případ pravděpodobně jen začátek. Pokud bude SEC úspěšná při definování XRP jako cenného papíru, čeká na celou kryptoměru pod vedením Ripple masivní korekce.

Má XRP udržitelný konkurenční náskok?

XRP je ve své podstatě nástrojem pro zefektivnění přeshraničních převodů mezi finančními institucemi. V roce 2012 byl uveden na trh jako levnější a rychlejší alternativa k bitcoinu. Díky centralizované digitální infrastruktuře společnosti Ripple se XRP dokázalo vyhnout blockchainovým logjamům tím, že eliminovalo konsensuální algoritmus potřebný k usnadnění transakcí. Díky kolekci asi 35 „validátorů“ XRP dokáže společnost Ripple zpracovat transakce rychle, během 3–5 sekund. V té době si mnozí lidé mysleli, že Ripple a XRP jsou budoucností bankovního sektoru. Společnosti jako American Express, MoneyGram a PNC byly mezi prvními, které si osvojily začínající technologii.

Od roku 2012 se toho samozřejmě hodně změnilo. Konkurence jako Stellar, DrumG Technologies, IOTA a Ethereum také zaměřily své úsilí na bankovní průmysl. Kromě toho je třeba si klást otázku o možnosti centrálních bank samostatně provozovat kryptoměny. V současné době beta testy produktů kryptoměny provádějí Federální rezervní systém USA (Fed) a Evropská centrální banka (ECB). Předpovědi prezidentky ECB Christine Lagardeové z listopadu 2020 se zmiňují o zavedení „digitálního eura“ během 2–4 let. Pokud se FedCoin nebo Digital Euro stanou realitou, je pravděpodobné, že se role kryptoměn v bankovním sektoru dostane pod intenzivní kontrolu. Pokud přední světové banky na světě vytvoří své vlastní digitální knihy, bude funkce XRP potřebná? 

Realisticky je nemožné předpovědět vývoj třídy aktiv tak vyspělé jako kryptoměny. Pokud však v digitálních měnách dominují centrální banky a vlády, může XRP jen těžko najít místo v novém ekosystému..

Zvlněná (XRP) technická analýza

4. čtvrtletí 2020 bylo pro XRP extrémně aktivním obdobím. Během zhroucení trhu COVID-19 v březnu 2020 vykázala XRP minima v oblasti 0,12 USD. Do konce listopadu se ustavilo relativně těsné obchodní rozpětí mezi 0,15 a 0,32 USD. Vzhledem k tomu, že ceny kryptoměny během čtvrtého čtvrtletí explodovaly, XRP vzrostla na maximum 0,78 USD a poté se po oznámení žaloby SEC propadla na 0,17 USD. Leden a únor přinesly oživení a ceny znovu testovaly listopadová maxima.

Do 14. února se XRP obchodovalo vysoko nad svými 100denními (0,40 USD), 150denními (0,34 USD) a 200denními (0,33 USD) jednoduchými klouzavými průměry (SMA). Tyto oblasti budou v první polovině roku 2021 stanoveny jako klíčové úrovně podpory. Je také důležité si uvědomit ploché trajektorie těchto SMA. Kromě masivního poklesu v březnu 2020 a nárůstu na konci listopadu se XRP po většinu roku vyrovnal. XRP se nicméně během roku 2020 zvýšil o více než 10% (+ 0,02 USD); ceny byly reprezentativní pro hroty a pády – ne tradiční vrcholy a koryta.      

Z makroekonomického hlediska je býčí aktivita Q4 2020 a počátkem roku 2021 vůbec poprvé, co XRP ukázal život od roku 2018. A i přes listopadový výkyv na 0,78 USD byly ceny stále hluboko pod historickými maximy nad 3,00 USD. Rally v listopadu 2020 dále zaostávala za 38% návratností Fibonacci v rozmezí úniků 2017–2018 (1,33 $). Jedná se o klíčovou úroveň dlouhodobé odolnosti, která dosud nebyla testována.

Od tohoto psaní je technický výhled pro XRP mnohostranný. V denním časovém rámci lze argumentovat jako býčí předpojatost, protože ceny opakovaně držely hranici 0,50 USD a jsou umístěny nad střednědobými SMA. Naopak velcí technici ukazují medvědí trh hluboko pod 38% návratností Fibonacci od XRP (1,33 $). Klíčovými úrovněmi dlouhodobé podpory budou velká zaokrouhlená čísla 0,20 $, 0,15 $ a 0,10 $; Úrovně rezistence k horní straně jsou psychologickou bariérou 1,00 USD, 38% (1,33 USD), 50% (1,71 USD) a 62% (2,08 USD) Fibonacciho retrakce. 

Pro rok 2021 je zaručeno mírně býčí vychýlení, pokud se XRP drží nad klouzavými průměry 100, 150 a 200 dnů. Pokud by došlo k narušení těchto úrovní, musí mít přednost dlouhodobé medvědí zkreslení a konsolidační vzor.   

Ripple v tuto chvíli nikde neběží

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me