USD / NGN Cenová prognóza 4. čtvrtletí 2020: Očekává se, že CBN opět zvýší fixaci

Nigerijská naira, která začala život v sedmdesátých letech, při směnném kurzu 2: 1 vůči GBP, je vázanou měnou, ale od té doby se měna změnila na USD, protože USA jsou hlavním obchodním partnerem Nigérie. Po poklesu ceny ropy se USD / NGN obchodovalo těsně pod 200, což bylo pro tento pár po poklesu NGN peg. Centrální banka Nigérie (CBN) oznámila, že odstraní fixaci, a USD / NGN poté prudce vzrostla na 354 USD, než stanovila 307 USD, což vypadalo jako nový fix.

Tento kolík trval až do března letošního roku, kdy únik koronaviru přinutil CBN, aby jej posunul výše na 360 $ a poté až na 380 $ v červenci 2020, kde od té doby zůstal. Navzdory slabosti USD se tento pár letos pohybuje výše, což znamená, že býčí je jediný způsob, jak jít na USD / NGN obchodníky, i když by měli vzít v úvahu inflaci, která se pohybuje kolem 13%.    

Aktuální USD / NGN Cena: $

Nedávné změny v ceně USD / NGN

Doba Změnit ($) Změna %
30 dní 0,00 $ 0,0%
3 měsíce +20 +5,6%
6 měsíců +73 +23,8%
1 rok +180 -90%
3 roky +280 -280%

 

Faktory ovlivňující USD / NGN

Nigerijská Naira je citlivá na řadu faktorů. Vzhledem k tomu, že ropa je hlavním exportérem Nigérie, její export a výnosy z ní generované pohánějí NGN. To je velký zdroj deviz, zejména USD, pro africký stát. Faktorem je také inflace v Nigérii, která ovlivňuje rozhodnutí měnové politiky ze strany CBN. COVID-19 měl dopad všude, zejména v rozvojových zemích. USD si v těchto COVID dobách vedl také negativně, zatímco právě teď jsou pro USD nejdůležitější volební drama USA a další stimulační program vlády USA..   

 

USD / NGN prognóza 4. čtvrtletí 2020 USD / NGN Prognóza 1 rok USD / NGN prognóza 3 roky
Cena: 3 dolary80

Ovladače cen: Ceny ropy, devizové rezervy v Nigérii, americké volby, Covid-19

Cena: 430-450 $ 

Ovladače cen: Po volbách v USA, Covid-19, ropná poptávka

Cena: 500-600 $

Ovladače cen: Globální politika, globální ekonomika, ceny ropy, CBN


Živý graf USD / NGN

USD / NGN

Predikce cen NGN / USD na příštích 5 let

Nigerian Naira – Základní analýza

Jak bylo uvedeno výše, devizové rezervy hrají hlavní roli v hodnotě Nairy, zejména USD ve vztahu k USD / NGN. Zahraniční rezervy poklesly spolu s cenami ropy počátkem roku 2020 a navzdory růstu na 40 USD cena stále zůstává nízká. Vyhlídky na mnohem vyšší pohyb ropy jsou nízké, přičemž nejvyšší cena se předpokládá maximálně na 50–55 USD, protože nová opatření proti koronavirům v Evropě a USA rostou a očekává se, že zima bude ponurá.

Současná situace vedla k 4% recesi v Nigérii, zatímco inflace vzrostla na 13,2%. To vedlo CBN k posunu pegu výše, aby došlo ke znehodnocení měny, nejprve z 307 USD na 360 USD a poté z 360 USD na 380 USD. Kurz na černém trhu se však pohybuje kolem 470 USD / USD NGN, což naznačuje, že CBN pravděpodobně opět zvýší fixaci, aby odpovídala této rychlosti.

USD – základní faktory

USD byl také negativně ovlivněn koronavirem a omezeními od března. Byla nejslabší mezi hlavními měnami, ale stále si vedla lépe než nigerijská Naira, která je rizikovou měnou, což je opak bezpečných rájů, jako je zlato. To nám říká, že až se USD začne vůči hlavním měnám zvyšovat, udrží si u této dvojice tlak směrem nahoru. Právě teď USD stále čeká na ukončení volebního procesu v USA, proto po většinu listopadu stagnoval, přičemž konečný výsledek voleb bude rozhodující i pro další fiskální program, který USA zveřejní vláda. Pokud bude stimulační balíček slušný – velikost se bude podobat předchozímu, USD se pravděpodobně na nějakou dobu stane býčím. Do té doby se však očekává, že se USD bude obchodovat s rozsahem vázaným, stejně jako USD / NGN.  

USD / NGN – technická analýza – 20 SMA již jednou dohnalo cenu

USD / NGN se začátkem 21. století obchodoval pod 100, se sklonem k růstu. Klouzavé průměry poskytovaly podporu, ale od roku 2004 do roku 2008 jsme zaznamenali mírné stažení a 20 SMA (šedá) se změnila z podpory na odpor na měsíčním grafu. Na konci roku 2008 jsme pak zaznamenali skok během celosvětové finanční krize a od té doby je odpovědný kupující, přičemž tempo rostoucího trendu se značně zvýšilo. 20 SMA se opět proměnilo v podporu od roku 2009 do roku 2014, kdy ceny ropy začaly svůj velký obrat dolů.

 

USD / NGN postupné kroky

USD / NGN vyskočil ze 160 na 200 a nějakou dobu se tam usadil, dokud 20 SMA cenu znovu nedohnalo. CBN tehdy poprvé odstranila kolíček a tento pár se opět prudce zvýšil, tentokrát na 355, než se usadil na 307, až do března tohoto roku, kdy byl kolík znovu zaveden, na 360 $, s 20 Společnost SMA poskytuje podporu opět po dobu více než dvou let.

 Vyšší Mas přidávají top 20 SMA jako podporu v týdenním grafu

Na týdenním grafu vidíme, že 20 SMA pomohlo občas 50 SMA (žlutá) a 100 SMA (zelená). Tahy zde jsou jasnější, přičemž první byl postupný a probíhal v letech 2014–15, před prudkým nárůstem v roce 2016 a znovu v březnu 2020, kdy 200 SMA (fialový) právě dohnalo, a ještě jednou v první týden v červenci. Nyní 20 SMA právě dohnalo. Pokud by měly pokračovat uzávěry, které byly obnoveny v listopadu, globální ekonomika znovu upadne do recese, což způsobí pokles cen ropy a vyšší USD / NGN. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map