reklama Phemex

Odvětví kryptoměn postupně mění tradiční finanční systém, který umožňuje uživatelům bezproblémově odesílat transakce a provádět peněžní platby po celém světě – obchází geografická a vládní omezení. Díky tomu se kryptoměnový ekosystém vyvinul a vytvořil zcela decentralizovaná řešení v oblasti financí – aplikace decentralizovaného financování (DeFi) – která poskytují úplný finanční systém včetně půjček, půjček, spoření atd. Bez jakýchkoli neshod.

U těchto projektů DeFi, zejména pokud jsou malé, však bylo obtížné získat jejich tokeny uvedené na centralizovaných burzách, jako jsou Binance a Coinbase. Kromě toho, aby bylo možné uvést tyto povstalecké projekty, některé z těchto centralizovaných burz požadují přemrštěné poplatky – nepraktické pro tyto malé projekty.

Porozumění DEXes – Uniswap

To vedlo k decentralizovaným burzám, jako je Uniswap, který poskytuje bezplatný seznam tokenů ERC-20. DEX se také liší od centralizovaných burz v tom, že uživatelé poskytují na burze likviditu metodou zvanou sdružování. Zde poskytovatelé likvidity ukládají kryptoměny do fondu likvidity a získávají podíl na poplatcích placených při obchodování.

Uniswap DEX používá k vypořádání obchodů mezi kolegy a fondem likvidity Automated Market Maker. Celý ekosystém DeFi je silně závislý na likviditě, a proto by jeho nedostatek mohl způsobit problémy pro hladké obchodování na platformě.

Bez likvidity držitelům kryptoměny chybí motivace k udržení tokenu, protože ho nebudou moci prodat na trhu. Na Uniswap dávají tokeny přednost vytváření fondů s 50% ETH a 50% jejich vybraného tokenu, aby bylo zajištěno zachování likvidity.

Problémy s likviditou

V průběhu roku 2020 přišla řada kryptoměnových projektů s rostoucí vlnou DeFi, ale stejně jako v roce 2017 se také zvýšily kryptoměny. Na DeFi zůstává likvidita klíčovým manipulátorem protokolu a přílišná centralizace této likvidity (nebo příliš malá likvidita) může být pro protokoly špatná.

SUSHI podvodný výstup

V poslední době byl svět kryptoměn zaplaven příběhy jednoho z nejodpornějších „únikových podvodů“ v oblasti decentralizovaného financování (DeFi), což vyvolalo pochybnosti o celém ekosystému. SushiSwap (SUSHI), konkurent špičkové decentralizované burzy – Uniswap, za týden klesl o více než 80%, protože tvůrce projektu prodal všechny své zisky za výplatu 16 milionů dolarů v Ethereu.

Tento typ podvodu, známý jako tahání koberce, vidí hackera nastavovat likviditu v bazénu pouze proto, aby ji po nějaké době vytáhl a zanechal nic netušící držitele s velkými ztrátami.

Vzhledem k tomu, že takové problémy převládají v celém systému DeFi, jsou projekty jako Unicrypt, LID Protocol a Vesta Protocol zaměřeny na řešení těchto problémů s likviditou na Uniswap a podobných DEXes v budoucnu.

Řešení likvidity?

Jak již bylo vysvětleno dříve, podvod s vytažením koberce vzniká hlavně několik minut, dní nebo pár týdnů po injekci likvidity hackerem. Takový obrovský výprodej tokenů vede ke kaskádovému kolapsu projektů, přičemž malá akce vybírání likvidity za účelem zisku vede k případnému kolapsu systému.

Jak tedy vyřešit tento problém související se SUSHI? Likviditní protokoly, kterými se řídí likvidita fondu, jsou jedním z rychle se rozvíjejících řešení podvodných tahů a problémů s likviditou souvisejících s Uniswap. Jeden z robustně postavených projektů, Protokol LID, nebo Liquidity Dividends Protocol, nabízí token „Důkaz likvidity“, který řeší tyto typy problémů.

Doklad o likviditě

Důkaz likvidity znemožňuje podvodníkům odebrat jejich likviditu, protože jsou na určitou dobu svěřeni, aby zlepšili vývoj a inovace na platformě. To je zajištěno uzamčením likvidity tokenů, které jsou předem spuštěny na jejich platformě. To znamená, že vlastníci projektu nemohou vytáhnout likviditu ze svého projektu způsobem, který investory znevýhodní z jejich peněz nebo tokenů.

Sázení probíhá

Platforma také předchází problémům s likviditou na Uniswap DEX tím, že poskytuje pobídky týkající se sázení na správu spuštěného protokolu. Zde jsou poskytovatelé likvidity motivováni k sázení a hlasování o rozhodnutích o protokolu. Projekty jako LID Protocol a TrustSwap poskytují pobídky, jako jsou platby za tokeny a daňové pobídky, uživatelům, kteří se podílejí na růstu protokolu.

To motivuje držitele tokenů k účasti na akcích, které jsou prospěšné pro celou komunitu.

Dělicí výstřel

Nedávný debakl s výstupním podvodem SUSHI otevírá rozhovory o tom, jak efektivně vyřešit a zabránit podvodům s taháním koberců na Uniswapu, Justswapu a dalších DEXech. Růst poskytovatelů řešení likvidity pomůže růst decentralizovanému finančnímu systému a poskytne uživatelům vysoce důvěryhodnou a bezpečnou platformu pro provádění „finančních transakcí bez tření“.

Chcete-li sledovat aktualizace DeFi v reálném čase, podívejte se na náš zpravodajský kanál DeFi Tady.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me